• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa najgłębszego basenu na świecie zakończona. Powstał w Polsce

Opublikowano: 20-11-2020 Źródło: Cemex, Deepspot, Onet, inzynieria.com

Deepspot po otwarciu staje się największym i najgłębszym basenem na świecie. Jego większy brytyjski rywal zostanie otwarty dopiero w przyszłym roku. W Mszczonowie, około 50 km od Warszawy, powstał obiekt dla profesjonalistów i amatorów. W sobotę, 21 listopada, rozpocznie działalność, choć początkowo miał być oddany do użytku jeszcze pod koniec 2019 r.


Fot. Deepspot Fot. Deepspot
  • Przy 45 m głębokości polski Deepspot stał się światowym rekordzistą
  • Za rok prawdopodobnie pokona go większy obiekt w Wielkiej Brytanii
  • Ale polska konstrukcja jest dla wszystkich, brytyjska będzie wyłącznie dla profesjonalistów

Basen rekordzista

Najnowocześniejszy, największy, najgłębszy – taki opis jest aktualny do czasu otwarcia jeszcze większego basenu. Deepspot przeskoczył włoski Y-40 Deep Joy o głębokości 42 m i belgijski NEMO33 koło Brukseli (33 m), ale za plecami ma konkurencję brytyjską, która planuje jeszcze większy obiekt o głębokości 50 m. Miał zostać otwarty w tym roku, ale premierę przesunięto na kolejny, nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, ale także zmiany lokalizacji. Początkowo miał być wybudowany w Colchester, jednak prawdopodobnie powstanie w okolicach Liverpoolu. Poza tym, jest różnica między polskim basenem a brytyjskim: krajowy ma ofertę zarówno dla zawodowych nurków (łącznie z warsztatami i szkoleniami), jak dla amatorów oraz dzieci. Brytyjczycy przygotowują obiekt wyłączne dla profesjonalistów.

Widok spod wody

Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot


Koszty i rozrywka

Koszt budowy basenu Deepspot w wysokości 50 mln zł obejmuje nie tylko basen, ale masę towarzyszących obiektów. To jaskinie ze stalaktytami i płaskorzeźbami (w stylu świątyń Majów) na 20 m, pokoje hotelowe na 5 m, wrak i podwodny tunel. Obiekt to inwestycja spółki Aerotunel, właściciela tuneli aerodynamicznych FlySpot.

Nurkowanie do tunelu

Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot

Masa wody

Przy 45 m głębokości mieści 8 tys. m3 wody – 27 razy więcej niż typowy basen 25-metrowy. Zamontowane w obiekcie ściany oporowe Larsena wytrzymują siłą naporu rzędu 50 ton. System filtracji ma wydajność 80-krotnie większą w porównaniu ze zwykłym basenem. Wodę można filtrować cztery razy na dobę.

Głębokość już 30 m

Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot

Wyzwanie techniczne

Z technicznego punktu widzenia Deepspot jest ciekawą konstrukcją. Do jego budowy wykorzystano materiały sprawdzone w budownictwie hydrotechnicznym i w produkcji betonów dla budownictwa podziemnego. Cement hutniczy z cementowni w Rudnikach k. Częstochowy dostarczała spółka Cemex, a beton konstrukcyjny wyprodukowany z tego materiału (dwie klasy) firma Budokrusz.

Czy byli tu Majowie?

Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot

Wymagania dla takich konstrukcji są wysokie: cement musi wykazywać się niskim ciepłem hydratacji, wysoką odpornością na agresję chemiczną (siarczanową), niską zawartością alkaliów i zmniejszonym śladem węglowym. W przypadku budowy basenu dla nurków materiał musiał też pokonać 200 km z cementowni na plac budowy. Prace budowlane przy DeepSpot rozpoczęły się w lipcu 2018 r. By stworzyć obiekt, należało usunąć poważne ilości gruntów spoistych, twardej gliny, iłów i kamieni. Budowa pochłonęła 5 tys. m3 betonu.

Wśród stalaktytów i stalagmitów

Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot Fot. Irena Stangierska/Facebook, Deepspot

Przeczytaj także: Port Gdynia wybierze partnera prywatnego do budowy portu zewnętrznego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia