• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Spalarnia w Olsztynie: zaczęły się roboty budowlane

Opublikowano: 18-11-2020 Źródło: Strabag

Za mniej więcej dwa i pół roku gotowa ma być spalarnia w Olsztynie. W wyniku termicznego przekształcania odpadów komunalnych powstawać będzie ciepło i energia elektryczna dla mieszkańców tego miasta. Rozpoczęły już się roboty związane z obiektami kubaturowymi, sieciami technicznymi czy drogami.


Rozpoczęcie prac budowlanych. Źródło: Strabag Rozpoczęcie prac budowlanych. Źródło: Strabag

W skład zakładu wejdą blok energetyczny do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z wysokosprawną kogeneracją oraz gazowa-olejowa kotłownia szczytowa. Roboty stricte budowlane, które właśnie się rozpoczęły, generalny wykonawca powierzył firmie Strabag. Umowa o wartości 204 mln zł netto przewiduje budowę obiektów kubaturowych. Jak napisano w komunikacie, niezbędnych do montażu instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej pochodzącej z odpadów komunalnych wraz z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej.


Powstaną obiekty o łącznej kubaturze 215 tys. m3 i powierzchni zabudowy 16,4 tys. m2. Do ich budowy wykorzystywane będą trzy rodzaje konstrukcji: żelbetowa, stalowa lub stalowo-żelbetowa. Będą posadawiane na płytach lub stopach i ławach żelbetowych. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne o grubości 24 cm powstaną w technologii żelbetowej lub murowanej. Do budowy podziemnej części bunkra na odpady będzie wykorzystana technologia ściany szczelinowej, a do nadziemnej – technologia ślizgu do wysokość 35 m.

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Źródło: Dobra Energia Źródło: Dobra Energia

Do zadania wykonawcy należy też budowa sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, przemysłowej i deszczowej, sieci gazowej, cieplnej, a także energetycznych niskiego i wysokiego napięcia. Do tego powstaną drogi dojazdowe i chodniki, utwardzone zostaną place o powierzchni 20 tys. m2, teren spalarni będzie ogrodzony.

Te roboty mają potrwać do lipca 2023 r.

Budowa spalarni w trybie PPP

Spalarnia w Olsztynie będzie pierwszym tego typu obiektem na Warmii i Mazurach, który pozwoli na utylizację odpadów wraz odzyskiwaniem energii. Zastąpi obecnie wykorzystywane instalacje węglowe. Efektem będzie zmniejszenie zużycia węgla do produkcji energii cieplnej z 98% do 36%. Zakład powstaje w ramach partnerstwa publiczno–prywatnego (PPP). Partner prywatny będzie spalarnią zarządzać przez 25 lat.  Pierwszy etap, budowa szczytowej kotłowni gazowo-olejowej, ma zostać zrealizowany za około półtora roku. Z kolei zasadnicza część ciepłowni na paliwo alternatywne z wysokokalorycznych odpadów, które nie mogą być składowane na wysypiskach, powinna być gotowa w ciągu około dwóch i pół roku.

Przeczytaj także: Spalarnie odpadów w Polsce. Które są największe?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia