Czym jest bezprzewodowa sygnalizacja pożarowa?

Zacznijmy jednak od początku. System oparty na bezprzewodowej detekcji i sygnalizacji umożliwia przede wszystkim szybki i bezproblemowy montaż systemów pożarowych, które w oczywisty sposób zapewniają o naszym bezpieczeństwie. To dzięki nim możemy szybciej reagować na np. unoszący się w pomieszczeniu dym. Co dokładnie wyróżnia tą nowoczesną formę ochrony?

Po pierwsze - optymalizacja systemu pod kątem kosztów. Brak remontów i montowania urządzeń, ingerujących w okablowanie, zmniejsza łączne, ponoszone koszty.

Po drugie - zyskujemy szybki i bezproblemowy montaż - w końcu bezprzewodowy system nie wymaga układania przewodów, kucia ścian czy budowania tras kablowych. Wartość tą docenią zwłaszcza istniejące już budynki, które nie posiadają wystarczających zabezpieczeń przeciwpożarowych (wbrew pozorom - zdarza się to bardzo często). Ponadto, bezprzewodowe systemy stosuje się w obiektach, w których prace należy przeprowadzić w czasie normalnych godzin pracy (z jednoczesnym minimalnym wpływem na otoczenie).

Po trzecie - stopień bezpieczeństwa nie różni się od klasycznych rozwiązań, a zasięg sięgający nawet 250 metrów umożliwia zamontowanie urządzenia w zakładach pracy czy domach jednorodzinnych.

Po czwarte - elementy systemu można lakierować na dowolny kolor, dzięki czemu system nie wpływa negatywnie na estetykę wnętrza.

Największe zalety bezprzewodowego rozwiązania

Nie da się ukryć, że największe korzyści bezprzewodowych systemów docenią obiekty o wysokich walorach estetycznych i współczesnej, rozwiniętej technologii. Oprócz domów jednorodzinnych spotkać je możemy w katedrach, muzeach i zabytkowych ośrodkach, w których nie należy ingerować w historyczną elewację. Mówiąc więc o najczęściej wymienianych zaletach tego rozwiązania warto podkreślić:

  • spełnianie wymogów nadanych przez Centrum Naukowo - Badawcze Ochrony Przeciwpożarowe,
  • szybką i prostą instalację, nie wymagającą kucia ścian i nie powodującą bałaganu około-remontowego,
  • zachowaną estetykę budynku lub pomieszczenia,
  • nieograniczoną możliwość integracji z istniejącymi już systemami,
  • łatwy montaż, który można wprowadzić na każdy, dowolnym etapie budowania i życia budynku,
  • niskie koszty eksploatacyjne.

Więcej o tym rozwiązaniu i jego funkcjonalności można dowiedzieć się na stronie D+H Polska lub pod adresem https://www.dhpolska.pl/radiowy

Z czego składa się system bezprzewodowy?

Systemy bezprzewodowe składają się z kilku, ważnych komponentów. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • centralę sterującą, która jest sercem systemów bezprzewodowych. Jej wybór powinien być poprzedzony odpowiednimi analizami wymogów, które muszą spełnić dane pomieszczenia. Każde urządzenie musi być zgodne z normami EN 54-2 oraz EN 54-4.
  • Translator sygnału - służący konwersji informacji, które pochodzą z urządzeń bezprzewodowych (np. czujek). To za ich pomocą możliwe jest przekazywanie informacji do centrali sterującej.
  • Bezprzewodowe czujki - w tej grupie wyróżnia się czujkę ciepła, czujkę optyczną oraz czujkę optyczno-cieplną, która jest mixem dwóch pierwszych.
  • Bezprzewodowy ostrzegacz ręczny - zapewniający dwukierunkową komunikację z systemem. Aktywowany w ten sposób sygnał przekazywany jest do centrali i wyłączyć go można przy pomocy kluczyka.

Dodatkowe informacje na temat systemów sygnalizacji pożarowej można znaleźć na stronie https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-sygnalizacji-pozarowej.html.