• Nowatorskie metody wzmacniania podłoża przyspieszyły prace
  • Roboty zmienne zakończono w I kwartale, choć plan zakładał termin czerwcowy
  • Zbrojenie terenu miało trwać do końca września, ale już zaawansowanie prac to 90%

Strategiczne inwestycje

Inwestycje w tym rejonie portu bezpośrednio wpisują się w Strategię Portu Gdynia 2027. Naszym celem jest stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Dzięki prowadzonym inwestycjom będziemy odpowiednim partnerem logistycznym dla kontrahentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy – komentuje Jacek Sadaj, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.


Wysokie tempo robót

Po siedmiu miesiącach od rozpoczęcia budowy placów manewrowo-składowych wykonawca zakończył już roboty ziemne, wzmacnianie podłoża, budowę zbiornika retencyjnego i 90% prac związanych z uzbrojeniem terenu. Na powierzchni 17 ha będą składowane kontenery i elementy farm wiatrowych. Koszty tych robót wynosi około 70,7 mln zł netto.

Jeszcze przed zimą udało nam się rozpocząć układanie podbudowy pomocniczej, którą obecnie kontynuujemy, dzięki czemu jesteśmy gotowi do układania ostatnich warstw nawierzchni placów – mówi Sylwia Rogall, dyrektor projektu z firmy NDI, generalnego wykonawcy. Kluczowym ruchem z punktu widzenia harmonogramu i tempa robót, było podjęcie decyzji o połączeniu kilku metod wzmocnienia podłoża gruntowego. Dzięki temu można było w tym samym czasie prowadzić roboty na kilku frontach, angażując więcej jednostek sprzętowych – dodaje.

Innowacyjne rozwiązania

Tzw. roboty zmienne zaplanowano do końca czerwca 2021 r., jednak wykonano je wcześniej, już w I kwartale. Stało się tak dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod wzmacniania podłoża na obu placach (około 18 ha). Na większości tego obszaru (byłego pola refulacyjnego) zastosowano dynamiczne metody zagęszczania wgłębnego – metodę konsolidacji dynamicznej DC oraz technologię RDC (ang. Roller Dynamic Compaction).

W kwietniu planujemy rozpocząć najważniejszy i zarazem najbardziej wymagający pod kątem technologicznym etap budowy, czyli wykonanie podbudowy zasadniczej i nawierzchni betonowej placów. W tym samym czasie będą prowadzone prace związane z budową odwodnienia liniowego oraz roboty z branży elektrycznej i telekomunikacyjnej. Równolegle poza placem budowy w zakładzie prefabrykacji produkowane są elementy stalowe ogrodzenia i pomostów do obsługi kontenerów chłodniczych – informuje Sylwia Rogall.

Centrum logistyczne ważne dla projektu portu zewnętrznego

Pod koniec I kwartału 2021 r. zaawansowanie robót związanych z uzbrojeniem podziemnym wyniosło 90% przy harmonogramie zakładającym zakończenie tych działań pod koniec września. Na placu nr 1 już trwają kluczowe prace związane z układaniem podbudowy zasadniczej z chudego betonu cementowego C 8/10, które miały rozpocząć się w maju.

Kluczową kwestią dla projektu portu zewnętrznego – strategicznej inwestycji portowej – jest zapewnienie koniecznej infrastruktury dostępowej, zarówno od strony lądu, jak i morza. Wymaga ona stworzenia odpowiedniego zaplecza, dzięki któremu możliwa będzie sprawna obsługa towarów. Zwiększenie możliwości przeładunkowej to szansa, która do pełnego wykorzystania potrzebuje zapewnienia dogodnych warunków do dalszego rozwoju – komentuje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Przeczytaj także: Port zewnętrzny w Porcie Gdynia: są chętni do partnerstwa