Program specjalności łączy wiedzę z zakresu: prawa, ekonomii, zarządzania, rozwoju regionalnego oraz umiejętności w zakresie prowadzenia negocjacji. Studenci administracji na pierwszym stopniu poznają podczas zajęć zagadnienia z dziewięciu dziedzin technicznych, m.in. transportu, budownictwa, automatyki i robotyki, a także sztucznej inteligencji. Celem wykładów i ćwiczeń jest przygotowanie absolwenta do pracy przy obsłudze procesów inwestycyjnych w sektorach publicznym i prywatnym.

Władze politechniki zamierzają zarejestrować specjalność jako kwalifikację rynkową, czyli taką, która ma znaczenie dla rynku pracy.

Jak wyjaśnia dr inż. Łukasz Mach, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Ekonomii i Zarządzania, nowa oferta ma bezpośredni związek z boomem inwestycyjnym. Budżet Opola na 2021 r. to blisko 1,5 mld zł. Z tej kwoty aż 400 mln zł jest przeznaczonych na inwestycje – wskazuje.

Skoro inwestycji jest tak dużo, a będzie ich jeszcze więcej, to jestem przekonana, że nasz absolwent, który łączy kwalifikacje z obszarów prawa, ekonomii, zarządzania, wiedzy technicznej i do tego dostaje dawkę wiedzy związanej z obsługą inwestycji, będzie idealnym kandydatem do pracy – zauważa dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan wydziału.

Przeczytaj także: Ile zarabiają absolwenci polskich uczelni technicznych? [ranking]