Na początek wybierz odpowiednie obuwie

Jeśli zaczynasz naukę biegania, wybierz się do lokalnego sklepu sportowego i poproś pracowników o pomoc w znalezieniu odpowiednich butów dla Ciebie i Twoich preferencji. Wypróbuj i przymierz kilka rodzajów butów, potruchtaj po sklepie i pozwól swoim stopom zadecydować, która para będzie najlepszym wyborem. Najważniejsza jest wygoda, więc staraj się dobierać rozmiar tak, aby Twoje palce miały kilka milimetrów wolnego miejsca, ponieważ w trakcie nauki biegania Twoje stopy będą w ciągłym ruchu. Pamiętaj, aby unikać używek lub zamawiania przez Internet, gdyż każda marka butów sportowych ma zupełnie inne rozmiary.

Zgodnie z ustawą hazardową z dnia 19 listopada 2009 r. obstawianie zakładów sportowych dozwolone jest od 18 lat. Hazard stwarza ryzyko straty finansowej, dlatego należy grać z umiarem! W Polsce można korzystać wyłącznie z legalnych podmiotów bukmacherskich. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie korzystanie z zagranicznych gier hazardowych nieposiadających licencji wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Bukmacher forBET posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych z dnia 4 maja 2016 r., a decyzją z dnia 15.11.2021 licencja została przedłużona na kolejne 6 lat.

Bądź konsekwentny

Mitem jest, że osoby, które dopiero zaczynają pojmować, jak nauczyć się biegać muszą to robić codziennie, aby poprawiać swoją kondycję i technikę. Na początku przygody z nauką biegania spróbuj trenować trzy razy w tygodniu i zaplanuj bieganie tak, aby Twój organizm mógł się zregenerować między sesjami. Jeśli biegasz codziennie, nie zapewnisz sobie wystarczającego czasu na regenerację. Po kilku tygodniach regularnych biegów możesz zwiększyć częstotliwość z trzech do czterech dni w tygodniu, oczywiście, jeśli masz na to ochotę.

Zacznij od krótszych dystansów

Nie musisz zgrywać „kozaka”, kiedy uczysz się biegać. Trenuj w ramach swoich możliwości i sprawności fizycznej. Nie ma nic złego w tym, jeśli na początku biegasz tylko na dystansie jednego lub dwóch kilometrów w ciągu dnia. Z każdym tygodniem możesz zwiększać dystans, gdy Twój organizm nie czuje się przetrenowany lub zmęczony. Pamiętaj jednak, że w momencie zwiększania dystansu w trakcie nauki biegania, ryzykujesz kontuzje lub nadmierne zmęczenie. Rób to z głową bez nagłych przeskoków w pokonywanym dystansie.

Nawadniaj się

Picie wody w trakcie nauki biegania ma kluczowe znaczenie dla wydajności mięśni, tętna i regeneracji Twojego organizmu. Jak w każdym sporcie wytrzymałościowym, musisz się nawadniać przed wysiłkiem i po wysiłku fizycznym, a w zależności od temperatury i odległości, dobrym rozwiązaniem jest również noszenie wody do picia. Można do tego wykorzystać specjalne pasy hydracyjne dostępne w większości sklepów ze sprzętem sportowym. Pij wodę regularnie przez cały tydzień, nawet w dni, w których nie biegasz. Często początkujące osoby, które sprawdzają informację o tym, jak nauczyć się biegać zapominają o diecie i wodzie, a to może grozić odwodnieniem, które negatywnie wpływa na poziom treningów.

Jedz posiłki przed treningiem

Jednym z największych błędów popełnianych przez nowych biegaczy jest niejedzenie w ogóle przed ćwiczeniami. To skutkuje brakiem zapasu energii potrzebnej do treningów. Powinno się jeść godzinę przed bieganiem, aby nie dopuścić do rozstroju żołądka w trakcie intensywnego wysiłku. Po zakończeniu sesji treningowej zjedz posiłek w ciągu 15 minut. Pomoże to Twojemu organizmowi w ponownej syntezie glikogenu mięśniowego i szybszej regeneracji. Może to również pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu opóźnionego bólu mięśni i zakwasów. Pamiętaj, że przekąska treningowa nie powinna zastępować głównego posiłku w ciągu dnia. W trakcie nauki biegania zachowaj rutynę śniadania, obiadu i kolacji. Staraj się jeść mniej, ale częściej (minimum 5 razy w ciągu doby).

Jak nauczyć się biegać – rozgrzewka

Wszystkie Twoje treningi biegowe powinny zaczynać się od rozgrzewki, a kończyć odpoczynkiem. Te dwa czynniki pozwolą przygotować mięśnie do optymalnej pracy. Jak wykonać porządną rozgrzewkę w kilku krokach?

  1. Zrób kilka lekkich ćwiczeń aerobowych trwających nie więcej niż 10 minut, aby rozluźnić mięśnie i rozgrzać się do biegu. Niektóre dobre ćwiczenia rozgrzewkowe obejmują szybki marsz, jogging i jazdę na rowerze stacjonarnym,
  2. Jeśli lubisz dynamiczniejsze rozciąganie się, wykonuj wykroki, pajacyki, pompki i przysiady,
  3. Rozpocznij spokojny bieg. Nie zaczynaj od sprintów, zamiast tego najpierw biegaj powoli i stopniowo zwiększaj prędkość. W tym czasie powinieneś nie mieć trudności z oddychaniem, a jeśli czujesz, że brakuje Ci tchu – zwolnij.

Biegaj dla siebie

Łatwo się zniechęcić, oglądając zawodowych biegaczy. Każdy przecież był kiedyś początkującym, a nowi biegacze powinni pamiętać, że osiągnięcie dobrego wyniki w czymkolwiek wymaga czasu i praktyki. Bez względu na to, jaki poziom osiągniesz, zawsze znajdą się ludzie, którzy są od Ciebie lepsi i szybsi. Lepiej porównywać się do tych, którzy w ogóle nie biegają, niż z najszybszymi biegaczami na świecie. Ustaw własne cele na podstawie swoich postępów i nie martw się wynikami innych. To, co sprawia, że bieganie jest wspaniałym sportem, to obserwowanie, jak z czasem poprawiają się Twoje umiejętności.