Umiejętności miękkie, które powinien mieć deweloper

Musisz liczyć się z tym, że nawet jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie (np. masz dyplom z budownictwa albo finansów), przez wiele lat będzie Ci brakować wiedzy i doświadczenia niezbędnego do sprawnego poruszania się na innych płaszczyznach związanych z branżą. Do skutecznego prowadzenia biznesu potrzebujesz skutecznego zespołu, a co za tym idzie – wysoko rozwiniętej umiejętności zarządzania ludźmi oraz komunikacji interpersonalnej.

Działalność deweloperska wymaga ciągłej współpracy z drugim człowiekiem – z klientem, urzędnikiem, podwykonawcą, dostawcą, architektem, projektantem wnętrz i terenów zielonych, prawnikiem, księgowym itp. Deweloper, który nie radzi sobie z negocjacjami, pozyskiwaniem informacji czy rozwiązywaniem konfliktów, naraża się na ciągły stres i frustrację. Jeśli chcesz dobrze funkcjonować jako deweloper, rozwijaj np.:

  • odporność psychiczną,
  • wypracowywanie kompromisów,
  • motywowanie pracowników,
  • zdolności perswazyjne,
  • delegowanie i egzekwowanie zadań,
  • zarządzanie czasem i terminowość,
  • wytrwałość w dążeniu do celów.

Umiejętności twarde i kwalifikacje dewelopera

W działalności deweloperskiej przydatne okazują się też konkretne kompetencje specjalistyczne i wiedza merytoryczna – i to naprawdę z wielu dziedzin. Musisz orientować się w aktualnych przepisach, umieć ocenić rentowność inwestycji oraz wiedzieć, jakie pozwolenia są Ci potrzebne na konkretnym etapie budowy. W działalności deweloperskiej przydaje się wiedza z zakresu:

  • prawa budowlanego,
  • ekonomii i finansów,
  • architektury,
  • budownictwa,
  • inwestowania,
  • reklamy i marketingu.

Działalność deweloperska a przygotowanie zawodowe

Nie musisz mieć skończonych studiów, żeby zostać deweloperem, chociaż nie da się ukryć, że odpowiednie wykształcenie dałoby Ci pewną przewagę. Tutaj wraca potrzeba rozwijania umiejętności twardych i miękkich.

Jak więc zdobyć i rozwijać kwalifikacje niezbędne deweloperowi? Umiejętności miękkich i interpersonalnych można się uczyć np. z książek, blogów czy czasopism psychologicznych, na kursach, warsztatach albo sesjach coachingowych, a nawet w czasie rozmów z psychologiem czy psychoterapeutą. A potem, rzecz jasna, niezbędne jest zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

To samo dotyczy umiejętności twardych. Jeśli masz wyższe wykształcenie i czas (minimum rok), możesz rozważyć studia podyplomowe na którymś z kierunków bezpośrednio związanych z branżą deweloperską (masz kilka do wyboru w Polsce). Nieocenionym wsparciem dla przyszłych deweloperów są kursy i warsztaty deweloperskie – zarówno stacjonarne, jak i online. Warto szukać takich szkoleń, które oprócz wiedzy oferują też różne praktyczne pomoce, np. kalkulatory rentowności, wzory umów, mentoring czy indywidualne konsultacje.

Warto również śledzić na bieżąco trendy pojawiające się w branży. Czytaj książki, zaglądaj na blogi deweloperskie, bierz udział w webinarach i warsztatach poświęconych konkretnym rodzajom inwestycji, których jeszcze nie próbowałeś.

Deweloper to przede wszystkim przedsiębiorca

W działalności deweloperskiej najważniejsza jest świadomość, że ten zawód wymaga ciągłego rozwijania się, dokształcania i otwartego umysłu. Inwestycje, które rok czy dwa lata temu przynosiły zyski, w tym momencie mogą się okazać nierentowne. Deweloper musi więc przede wszystkim być dobrym przedsiębiorcą – opierać się na faktach i danych oraz umieć się do nich dostosować. Więcej informacji i porad dla początkujących (i zaawansowanych) deweloperów znajdziesz na https://zostandeweloperem.pl/.