Projekt dopasowany do potrzeb psa

Wielu właścicieli czworonogów ze smykałką do majsterkowania i projektowania, chcą samodzielnie wykonać budę dla swojego pupila. Taki projekt powinien przede wszystkim cechować się praktycznością. O czym warto pamiętać na etapie projektowania?

Na początek: wielkość budy. Wystarczy zmierzyć swojego psa, kiedy np. ten śpi. Mierzymy odległość od ogona po pysk. Do tego wyniku dodajemy około 20 cm z każdej strony. Mamy już długość budy. Następnie mierzymy szerokość psa, dodając w planie po 10 cm z każdej strony. Na koniec mierzymy wysokość. Zdejmijmy miarę od karku po łapy psa. Tu również dodajmy zapas co najmniej 10 cm.

To nie koniec naszego projektu. Musimy także uwzględnić w tych pomiarach przestrzeń na ocieplenie budy. Skoro już o ociepleniu mowa. Czy wiesz, że aby zadbać o doskonałą termoizolację budy czworonoga, warto zainwestować w specjalne kurtyny, montowane nad otworem budy? Rozwiązania takie jak te: https://pcvexpert.pl/kurtyna-do-budy-dla-psa/ pozwolą na doskonałą ochronę przed wiatrem, deszczem, ale i chłodem. Co więcej, pasy wykonane z PCV są przezroczyste, więc nasz pupil wciąż może obserwować ogród czy dom.

Nie zapomnijmy, aby w projekcie budy uwzględnić także projekt dachu. Postaw na skosy, które pozwolą deszczowi swobodnie spływać z powierzchni dachu. Warto podkreślić, że skośne dachy zniwelują m.in. osadzanie się na nich śniegu, który w nadmiarze może sprawić, że dach z czasem się zapadnie. Pamiętaj, że dziś niedopuszczalne jest, by tworzyć budę czy jej dach z blachy, jak bywało to kiedyś. W czasie upałów w tak zbudowanej budzie może panować temperatura nawet do 70 st. Celsjusza!

Czym ocieplić budę? Najtańszym i najszybszym sposobem jest stworzenie warstwy izolacyjnej ze 10-centymetrowego styropianu czy szklanego włókna. Ważne, by takie materiały zabezpieczyć od środka, np. przykręcając na nie drewnianą płytę lub płytę OSB.

Nowoczesna i ciepła buda – praktyczne wskazówki

Coraz częściej możemy zauważyć, że tradycyjny sześcian z daszkiem odchodzi do lamusa. Dziś na rynku znajdziemy różnorodne budy, które często posiadają specjalne przedsionki. Te psie wiatrołapy mają za zadanie nie tylko zadbać o mniejsze wychłodzenie samej budy, ale również stanowią doskonałą przestrzeń, w której pies może swobodnie korzystać z ogrodu. Tam także często znajdują się miski z wodą i karmą. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ jedzenie nie dostaje się do wnętrza budy, więc wciąż panuje tam czystość.

Zanim postawisz stworzoną budę, zadbaj o odpowiednie podłoże. Nowa buda postawiona na zwykłej trawie czy ziemi, w wyniku działania wilgoci, szybko ulegnie przegniciu. Dlatego pod samą podłogą budy przymocuj folię izolacyjną. Jeśli nie chcesz zmieniać położenia budy, możesz także zdecydować się na małą wylewkę lub na ułożenie utwardzonej powierzchni, np. stworzonej z kostki brukowej. Ekonomicznym rozwiązaniem jest także podłożenie pod budę europalety.

A co z wnętrzem? Powiedzieliśmy już, że należy je wykończyć płytami OSB. Natomiast to nie wszystko. Trzeba także zadbać o komfort czworonoga, umieszczając we wnętrzu dopasowane do wielkości budy posłanie lub ulubione koce naszego zwierzęcia. Zyskujemy tym samym funkcjonalną oraz komfortową budę, którą z pewnością pokocha niejeden pies.