Według prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) na lata 2024–2060 dla portów lotniczych na Mazowszu, lotnisko CPK może obsłużyć w pierwszym pełnym roku działalności ponad 32 mln pasażerów, a w 2040 r. – więcej niż 40 mln. Przed jego otwarciem wrośnie ruch lotniczy w wyniku modernizacji lotniska Chopina i lotniska Warszawa-Modlin.
Boeing 787 Dreamliner. Fot. Kamil Wrzosek/PLL LOT
Lotnisko CPK. Loty dalekodystansowe najważniejsze
Nową prognozę opracowano na potrzeby aktualizacji biznesplanu i master planu lotniska CPK, a także Polityki Rozwoju Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Infrastruktury. W dokumencie ujęto m.in. datę otwarcia portu lotniczego w 2032 r.
Przyszłe lotnisko obsłuży wszystkie kategorie ruchu lotniczego, jednak najważniejszą będą loty dalekodystansowe. Po otwarciu obiektu, zostanie na niego przekierowany cały ruch komercyjny z portu lotniczego na warszawskim Okęciu.
Źródło: CPK
Modernizacja lotniska w Warszawie
IATA zakłada, że aktualna przepustowość lotniska Chopina to maksymalnie 23,5–26 mln pasażerów rocznie. W 2030 r., na dwa lata przed otwarciem portu lotniczego CPK, będzie to 29,5 mln, a w 2032 r. – 31,4 mln. Wynika to z wykorzystywania coraz większych samolotów, większego ich wypełnienia i bardziej równomiernego rozkładania się ruchu.
Źródło: CPK
Dlatego Polskie Porty Lotnicze planują rozbudowę lotniska na Okęciu i latem 2029 r. zwiększenie jego przepustowości do 30–33 mln pasażerów rocznie. Zakładają też zwiększenie limitu dobowego operacji lotniczych o łącznie 20 ( z 600–620 aktualnie). Po modernizacji liczba ta osiągnie 800. Z drugiej strony przepustowość lotnisk w Warszawie i Modlinie będzie spadać. Dlatego ich połączenie musi przejąć większy port lotniczy CPK.
Źródło: CPK
Lotnisko CPK. Duży potencjał pasażerski i cargo
Wyniki analiz przelotów pasażerów transferowych wskazują na duży potencjał lotniska CPK w ich obsłudze (na poziomie 40%) na kierunkach Europa-Azja, Europa-Ameryka Północna i Ameryka Północna-Azja. Terminal będzie początkowo mógł obsłużyć 34 mln osób, a w drugiej fazie 44 mln. Projekt zakłada stopniową rozbudowę.
Źródło: CPK
Dla przewozów cargo i poczty lotniczej IATA przewiduje wzrost ze 128 tys. ton w 2024 r. do 200 tys. ton w 2030 r. i prawie 1,5 mln ton w 2060 r. Będzie to transport towarów pod pokładami samolotów pasażerskich (55%), a także frachtowy i kurierski (45%). Pojawią się też usługi transportu drogowego dla towarów dostarczanych drogą lotniczą.
Przeczytaj także: Lotnisko CPK z decyzją lokalizacyjną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.