15 kwietnia 2025 roku odbędzie się premierowa Konferencja Bezpieczeństwo Konstrukcji Inżynierskich. Wydarzenie to przybierze formułę online i będzie miało na celu omówienie kwestii związanych z monitorowaniem inwestycji oraz minimalizowaniem ryzyka w realizacji dużych projektów budowlanych. Panel dyskusyjny, który odbędzie się w ramach konferencji, będzie poświęcony tematowi monitoringu konstrukcji inżynierskich.

Współczesne inwestycje infrastrukturalne, hydrotechniczne oraz miejskie wiążą się z coraz większą złożonością i ryzykiem, szczególnie na etapie realizacji, ale także po jej zakończeniu. Monitoring konstrukcji inżynierskich odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wykonawstwa, minimalizacji ryzyk, a także we wczesnym ostrzeganiu przed zagrożeniami. Dzięki temu możliwe jest nie tylko uniknięcie awarii, ale również optymalizacja kosztów i ograniczenie potencjalnych roszczeń.
Panel, prowadzony przez ekspertów ze świata nauki, poświęcony będzie wdrażaniu systemów monitoringu od momentu rozpoczęcia budowy, z uwzględnieniem perspektywy inwestorów, ubezpieczycieli oraz wykonawców. Dyskusja skupi się na realnych korzyściach, obowiązkach i wzajemnych oczekiwaniach stron zaangażowanych w proces zarówno realizacji, jak i późniejszej eksploatacji obiektów. Poruszone zostaną także kwestie wpływu monitoringu na bezpieczeństwo placu budowy i jego otoczenia.
Uczestnicy Konferencji dowiedzą się m.in.:
- Jakie jest znaczenie monitoringu konstrukcji podczas realizacji inwestycji,
- Czy monitoring powinien być wymagany przez inwestora,
- W jakim stopniu jego brak wpływa na warunki ubezpieczenia i ocenę ryzyka,
- Czy i jak monitoring może chronić przed ewentualnymi roszczeniami.
Fot. Unkas Photo/Adobe Stock
Prowadzący:
dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW
Profesor Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie budownictwa hydrotechnicznego i inżynierii wodnej. Zajmuje się zaawansowanymi symulacjami numerycznymi w geotechnice, hydrotechnice i inżynierii środowiska oraz oceną stanu technicznego obiektów budowlanych z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych.
dr inż. Rafał Sieńko
Związany z Politechniką Krakowską. Od 10 lat zajmuje się naukowo i praktycznie szeroko pojętym monitorowaniem konstrukcji (SHM – Structural Health Monitoring). Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji na ten temat.
Uczestnicy:
Leszek Bukowski
Dyrektor Departamentu Technologii Budowy Dróg. Nadzoruje wprowadzanie rozwiązań technologicznych umożliwiających uzyskanie zakładanych i wymaganych parametrów technicznych nowych dróg. Inżynier materiałowy, absolwent Politechniki Łódzkiej. Z GDDKiA związany od 2008 r. początkowo z Oddziałem w Łodzi, przez Oddział w Olsztynie i do chwili obecnej z Centralą GDDKiA w Warszawie.
Dr Maciej Durbas
Przedstawiciel kancelarii KKG Legal Kubas Kos Gałkowski i Wspólnicy.
Maria Niewęgłowska
Przedstawiciel POMERANIA BROKERS sp. z o.o.
Radosław Radoń
Przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia oraz rejestracji można znaleźć na stronie Konferencji BKI2025.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.