• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czym różni się balustrada od poręczy?

Opublikowano: 28-04-2025 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Balustrada i poręcz to określania, które przez wiele osób używane są zamiennie, mimo iż w rzeczywistości odnoszą się do czegoś innego. Czym różni się zatem balustrada od poręczy? Na co zwrócić uwagę przy montażu tego typu konstrukcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.


Fot. mat. własne Fot. mat. własne

Co to jest balustrada?

Chcąc wskazać różnice między balustradą i poręczą, należy wyjaśnić najpierw to, czym w ogóle są oba te elementy konstrukcyjne. Warto wiedzieć zatem, że balustrada to konstrukcja, która zabezpiecza przed upadkiem z wysokości i składa się z kilku elementów, a mianowicie słupków, wypełnienia oraz w zależności od miejsca montażu i osobistych preferencji również poręczy. Balustrady, które potocznie nazywane są także barierkami, montowane są nie tylko na schodach (wewnętrznych i zewnętrznych), ale również balkonach, tarasach, czy antresolach. Ich zastosowania wymaga także balkon francuski, czyli rozwiązanie, które jest bardzo często stosowane w nowoczesnym budownictwie.

Co to jest poręcz?

Poręcz, która jest przez niektórych mylona z balustradą to w rzeczywistości jedynie jeden z jej podstawowych elementów, czyli górna część zapewniająca wygodny chwyt, a co za tym idzie, ułatwiająca utrzymanie równowagi przy wchodzeniu lub schodzeniu ze schodów. Nie oznacza to jednak, że poręcze stanowią wyłącznie element balustrad schodowych, ponieważ znajdują zastosowanie również w balustradach balkonowych, wpływając na ich estetykę oraz komfort korzystania z balkonu czy tarasu. W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że poręcze nie muszą być wykorzystywane jedynie jako elementy balustrad, ale mogą być montowane także jako samodzielna konstrukcja, która jest przytwierdzana bezpośrednio do ściany.

Czym różni się balustrada od poręczy?

Wyjaśnienie tego, czym są balustrady i poręcze ułatwia wskazanie różnic pomiędzy tymi rodzajami konstrukcji. W praktyce wymienić wśród nich należy między innymi:

  • funkcję, ponieważ rolą balustrady jest ochrona przed upadkiem z wysokości, a zastosowanie poręczy ma na celu zapewnienie wygody i wsparcia przy wchodzeniu lub schodzeniu ze schodów;
  • miejsce i sposób montażu, ponieważ poręcze to elementy konstrukcyjne montowane do słupków balustrady lub bezpośrednio do ściany (w przypadku samodzielnych konstrukcji). Balustrady montuje się natomiast bezpośrednio do podłoża, co można robić od góry lub od czoła płyty (konstrukcji schodów);
  • wysokość, ponieważ balustrada musi spełniać wymogi wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, zgodnie z którymi jej minimalna wysokość wraz z poręczą uzależniona jest od przeznaczenia budynku (w domach jednorodzinnych powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów). Samodzielna poręcz może zostać zamontowana natomiast na dowolnej wysokości, a często stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie jej niżej, co ma na celu zwiększenie komfortu korzystania ze schodów przez dzieci. Niezależnie od tego, na jakiej wysokości zamontowana zostanie samodzielna poręcz, pamiętać należy jednak o tym, by odsunąć ją od ściany o co najmniej 5 centymetrów, co umożliwi wygodny i pewny chwyt;
  • materiałem, z którego wykonana została konstrukcja, ponieważ w przypadku balustrad popularnym rozwiązaniem jest łączenie różnych rozwiązań, czego przykładem może być balustrada szklana ze stalową poręczą czy balustrada na metalowych słupkach z drewnianą poręczą i wypełnieniem. W przypadku poręczy wykorzystywanych jako samodzielne konstrukcje wykorzystuje się jeden rodzaj materiału, którym jest z reguły stal nierdzewna.

Balustrada i poręcz – kiedy zastosować oba rozwiązania?

Mimo iż poręcz stanowi podstawowy element balustrady, jej zastosowanie nie zawsze jest konieczne. W praktyce spotkać można zatem balustrady całoszklane, które są montowane na balkonach czy tarasach. Inaczej wygląda to na schodach wewnętrznych i zewnętrznych, ponieważ w ich przypadku poręcz stanowi nie tylko sposób wykończenia barierki, ale bezpośrednio wpływa również na bezpieczeństwo i komfort wchodzenia lub schodzenia z wysokości. W związku z tym poręcze wykorzystuje się niezależnie od tego, jakie wypełnienie balustrady zostanie zastosowane, czyli zarówno w przypadku konstrukcji ze stali nierdzewnej, jak i szkła czy drewna.

Co więcej, na schodach usytuowanych w klatce schodowej można zastosować nie tylko balustradę z poręczą, ale jednocześnie również dodatkową poręcz, którą przytwierdza się do zabezpieczającej je po jednej ze stron ściany. Nie jest to obowiązkowe, w związku z czym warto zwrócić uwagę na fakt, że dodatkowa poręcz ograniczy szerokość schodów. Dysponując odpowiednią ilością miejsca, warto ją jednak zastosować, ponieważ nie tylko zwiększy komfort korzystania ze schodów, ale będzie stanowiła również element dekoracyjny.

Gotowe balustrady i poręcze – skorzystaj z naszej oferty

Mając świadomość tego, czym różni się balustrada od poręczy, warto wiedzieć, że istnieją również aspekty, które je łączą. Wymienić wśród nich należy zarówno kwestie wizualne, dzięki którym konstrukcje są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią również element dekoracyjny, jak i możliwość samodzielnego montażu. Wykonać go można, wybierając oferowane przez nas balustrady i poręcze modułowe, które pozwalają stworzyć konstrukcję o dowolnym kształcie czy wymiarach. Składa się je z gotowych elementów, które należy odpowiednio do siebie dopasować, co wpłynie nie tylko na stabilność konstrukcji, ale również estetykę.

Źródło: mat. własne Źródło: mat. własne

W związku z tym, jako renomowany producent, oferujemy zarówno elementy balustrad, jak i fachowe doradztwo przy ich wyborze. Nasi specjaliści dysponują wiedzą i doświadczeniem pozwalającym udzielić odpowiedzi na każde pytanie, a co za tym idzie, rozwieją wszelkie wątpliwości w zakresie doboru i montażu balustrad oraz poręczy.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia