Zakup a wynajem dźwigu – co brać pod uwagę?

Rozważając wynajem lub zakup dźwigu, warto przemyśleć kilka kluczowych aspektów. Na początek – częstotliwość użycia. Zamierzasz korzystać z maszyny często, czy też potrzebna Ci jest ona okazjonalnie? A może wymagana jest ona wyłącznie do wykonania jednego zlecenia? Kolejna sprawa to charakter prowadzonej działalności. Odpowiedz sobie na pytanie, czy dźwig będzie Ci potrzebny podczas codziennej działalności Twojej firmy. Ważnym kryterium jest również budżet – powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na zakup dźwigu na własność, czy też bardziej opłacalny okaże się wynajem maszyny.

Zakup dźwigu

Posiadanie dźwigu w firmie z pewnością ma swoje zalety – przede wszystkim maszyna będzie do Twojej dyspozycji zawsze, gdy jej potrzebujesz. Warto się w nią zaopatrzyć, jeżeli w ramach swojej działalności regularnie jej używasz. Posiadanie własnego dźwigu daje możliwość uniezależnienia się od firm wynajmujących maszyny budowlane i oferowanych przez nie terminów. Maszyna na własność może być również źródłem dochodu – możesz ją wynajmować!

Warto jednak wspomnieć o wadach zakupu dźwigu. Największą z nich są ogromne koszty związane nie tylko z samym kupnem, ale także serwisowaniem, badaniami technicznymi i ubezpieczeniem. Poza tym, musisz również posiadać pracownika z uprawnieniami do używania maszyny – zapewnienie mu odpowiedniego szkolenia to kolejne koszty.

Wynajem dźwigu

To świetna opcja dla przedsiębiorców, którzy potrzebują maszyny okazjonalnie, kilka razy do roku. Wynajem daje możliwość wyboru dźwigu dopasowanego do charakterystyki zlecenia. Nie musisz także martwić się posiadaniem uprawnień do operowania dźwigiem, gdyż firmy wynajmują sprzęt najczęściej w komplecie z doświadczonym i wyszkolonym operatorem. Wynajem to także niższe koszty — nie ponosisz wydatków na serwis i naprawy, a dodatkowo nie musisz przechowywać dużej maszyny na stałe.

Wynajem czy zakup dźwigu – co lepsze?

Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie, gdyż wiele zależy od Twojego zapotrzebowania na używanie dźwigu. Jeżeli musisz korzystać z niego na co dzień, zdecydowanie łatwiej będzie kupić dźwig na własność. Jeżeli nie, idealnym rozwiązaniem będzie wynajęcie dźwigu. Wiąże się ono z niższymi kosztami, wynikającymi z braku opłat za regularne serwisowanie maszyny. Wynajem oferuje również dużo większą elastyczność – możesz dopasować rodzaj dźwigu do charakteru zlecenia, dzięki czemu szybko i sprawnie je wykonasz! To zdecydowanie lepsza opcja, biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”!

- Wynajem dźwigu to zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla osób, które na co dzień nie muszą pracować z maszyną. Bywa, że kilka, kilkanaście razy w roku użycie dźwigu jest koniecznie – nie warto wtedy zainwestować środki w zakup maszyny wymagającej serwisowania i stałej kontroli stanu technicznego. Wynajem wydaje się bardziej elastyczną opcją, bardzo cenioną przez przedsiębiorców, co dostrzegamy na co dzień – mówi właściciel firmy MAX-BUD1 Tomasz Warchala, oferującej wynajem dźwigów w Gliwicach.

Jak widać, to, czy lepiej kupić dźwig, czy go wynająć, zależy w dużej mierze od codziennego zapotrzebowania oraz dostępnych środków finansowych! Wydaje się jednak, że wynajem oferuje dużo większe możliwości dopasowania maszyny do zlecenia, a także pozwala nieco zaoszczędzić.