Ideą współpracy spółek zarządzających lotniskami jest czerpanie wiedzy z doświadczeń koreańskiego portu lotniczego. Współpraca potrwa przez trzy lata, czyli okres planowania, projektowania i wykupu gruntów. Wartość podpisanej umowy to 3,5 mln EUR.

Każdy wielki projekt ma swoje kamienie milowe. Dziś taki moment przełomowy nastał dla CPK. Podpisanie umowy z Incheon Airport wprowadza budowę CPK w nowy etap realizacji. Incheon należy do światowej czołówki lotnisk. Transfer wiedzy miedzy Incheon a CPK już na etapie planowania i projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy. Dokument obejmuje współpracę nie tylko między lotniskami. To porozumienie również na poziomie międzyrządowym, w wymiarze inwestycyjnym i gospodarczym. Polsko-koreańska synergia stwarza niezwykle obiecujące pola możliwości. Współpraca, którą dziś rozpoczynamy to połączenie wiedzy i ambicji, doświadczenia i potencjału. To także ważny krok w stronę tak bardzo oczekiwanego przez wszystkich odbicia gospodarczego. Otwieramy zupełnie nowy rozdział w historii polskiej modernizacji – powiedział w specjalnym przemówieniu premier Polski Mateusz Morawiecki.


Niektórzy twierdzą, że bardziej ambitny od naszego harmonogramu jest tylko wymóg co do jakości portu lotniczego, który mamy wybudować. Mamy znaleźć się w pierwszej dziesiątce najlepiej zorganizowanych portów lotniczych świata. W taką wyprawę nie można iść samemu. Dlatego cieszę się, że dziś na pokładzie mamy przedstawicieli jednego z głównych portów lotniczych świata, który już od wielu lat znajduje się w pierwszej piątce najlepiej zorganizowanych lotnisk na świecie. Incheon będzie dla nas drugą parą oczu, będzie wsparciem w podejmowaniu działań – powiedział Mikołaj Wild, prezes CPK.

Mam nadzieję, że dzisiejszy list intencyjny doprowadzi do zwiększenia wymiany gospodarczej i współpracy obu krajów w różnych sektorach, a zwłaszcza do znaczącej współpracy w zakresie infrastruktury publicznej, w tym lotniskowej, drogowej, kolejowej i planowania przestrzennego – dodał Byeon Chang-Heum, minister ds. ziemi, infrastruktury i transportu.

Lotnisko Seul-Inczon powstało w 2001 r. Zlokalizowane jest na wyspie, niedaleko miasta Inczon, około 50 km na zachód od stolicy Korei Południowej. Jest największym portem lotniczym w kraju i jednym z najważniejszych węzłów przesiadkowych w Azji. Port dysponuje trzema pasami startowymi oraz dwoma terminalami. W 2019 r. obsłużył 71,2 mln pasażerów, plasując się tym samym na 4. pozycji w rankingu największych lotnisk na świecie.

Przeczytaj także wywiad z Mikołajem Wildem, prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny