W czwartek (16 grudnia 2021 r.) podczas konferencji prasowej wskazano preferowane miejsce budowy lotniska Solidarność, czyli głównego elementu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Obiekt zajmie 40,81 km kw. w północno-zachodniej części terenu objętego tzw. rozporządzeniem obszarowym.
Fot. eresa/Adobe Stock
Centralny Port Komunikacyjny został przewidziany w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Będzie to węzeł przesiadkowy, łączący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Podstawowym elementem jest budowa Portu Lotniczego Solidarność, który na początek ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.
Lotnisko zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczonych miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie. Całkowicie lub częściowo mieści się w nim 20 miejscowości. Z dziewięciu mieszkańcy zostaną przesiedleni. To Buszyce, Strumiany Dolne i Górne, Wyczółki (gmina Baranów), Skrzelew, Maurycew (gmina Teresin), Podoryszew, Stara Wieś, Duninopol i Podoryszew (gmina Wiskitki).
Źródło: CPK
Wskazany wariant będzie wpisany w dokumentację konieczną do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która w tym przypadku jest niezbędna.
CPK – budowa lotniska
W ramach pierwszego etapu lotnisko Solidarność będzie posiadać dwie drogi startowe o długości 4000 m każda i, zgodnie z szacunkami, obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Jeśli potem zajdzie taka konieczność, przepustowość wzrośnie do 100 mln (rezerwa terenowa). Niedawno podpisano porozumienie dotyczące zaangażowania w budowę tego lotniska Korei Południowej, na mocy którego do końca przyszłego roku strony wypracują szczegółowe warunki wspólnej inwestycji. Na chwilę obecną wiadomo, że kooperacja będzie prowadzona w formule joint venture.
W części lotniskowej inwestycja jest na etapie badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości.
Pociągami do lotniska CPK
Równocześnie z działaniami dotyczącymi budowy węzła z lotniskiem prowadzony jest program kolejowy CPK, który zakłada powstanie do końca 2034 r. łącznie 1800 km nowych linii. 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, będzie prowadzić z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność. Część kolejowa całej inwestycji znajduje się na etapie opracowywania studiów wykonalności.
Lotnisko ma być otwarte za około siedem lat, z kolei program kolejowy CPK będzie prowadzony do końca 2034 r.
Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.