Spółka CPK nawiązała współpracę z kolejną polską uczelnią. Tym razem jest to Politechnika Łódzka, jedna z najlepszych w kraju jednostka naukowo-badawcza. Prowadzi badania naukowe na europejskim poziomie, tworząc nowe technologie i patenty przy współpracy z najlepszymi ośrodkami naukowymi na całym świecie.
Wstępna koncepcja CPK. Źródło: Zaha Hadid Architects
Politechnika Łódzka dysponuje potencjałem, który może stanowić wsparcie naukowe i techniczne dla tak strategicznej inwestycji jaką jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia będzie wymagała stosowania nowych technologii, możemy więc dużo wnieść w ten projekt. Widzimy też w nim szansę m.in. dla naszych studentów, którzy zdobędą dostęp do perspektywicznego pracodawcy, a tym samym nowe doświadczenia, kompetencje – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest największą w Polsce inwestycją infrastrukturalną. Tak duże projekty wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych, często dotąd nie praktykowanych. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej są twórcami wielu nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań – patentów, licencji, know-how itp. Liczba zgłoszonych wynalazków i uzyskanych na nie patentów zapewniła uczelni miejsce w ścisłej czołówce wynalazczości wśród polskich uczelni. To dla spółki CPK jest kluczowe – czytamy w komunikacie.
Porozumienie uczelni i CPK obejmuje realizację wspólnych projektów z obszaru innowacji i prac badawczo rozwojowych, staże dla studentów i doktorantów oraz kadry akademickiej. Spółka będzie miała możliwość zamawiania tematów prac dyplomowych, a w razie potrzeby Politechnika Łódzka będzie organizowała dla CPK studia podyplomowe czy specjalistyczne szkolenia i kursy. Zaplanowano także współpracę przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla wspólnie realizowanych projektów, np. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Narodowego Centrum Nauki.
Politechnika Łódzka od wielu lat koncentruje się na rozwoju nowoczesnych technologii, współpracując jednocześnie ściśle z biznesem. To kolejny bardzo wartościowy partner gwarantujący wysoką jakość współpracy w zakresie B+R – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
CPK rozwija zaplecze do przygotowania budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podjęła już współpracę z Politechniką Warszawską, Siecią Badawczą Łukasiewicz, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Uczelnią Łazarskiego w Warszawie.
Więcej o CPK przeczytasz w naszym temacie specjalnym.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.