Złożono wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokumentacja, przekazana Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, zawiera m.in. raport oceny oddziaływania na środowisko, który liczy aż 20 tys. stron.
Centralny Port Komunikacyjny: pojazdy obsługi naziemnej lotniska mają być zasilanie ze źródeł bezemisyjnych. Fot. Surasak/Adobe Stock
- Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy z lotniskiem
- Uzyskanie decyzji środowiskowej wymagane jest dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
- Budowa węzła z lotniskiem wymaga przesiedlenia mieszkańców dziewięciu miejscowości
Złożenie wniosku o decyzję środowiskową wieńczy kilkunastomiesięczny etap badań przyrodniczych. Zaangażowany do nich był zespół około 50 osób, w tym botaników, ichtiologów, ornitologów, herpetologów, chiropterologów, akustyków, geodetów i geologów. W ramach analizowania wniosku ważne będą opinie m.in. Wód Polskich i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także konsultacje społeczne.
Centralny Port Komunikacyjny: raport oceny oddziaływania na środowisko liczy aż 20 tys. stron. Fot. CPK
We wspomnianym raporcie przedstawiono działania, które mają pozwolić zminimalizować negatywny wpływ Centralnego Portu Komunikacyjnego na środowisko, tak na etapie przygotowań i budowy, jak i już funkcjonowania węzła przesiadkowego z lotniskiem Solidarność.
W ramach budowy i eksploatacji Centralnego Portu Komunikacyjnego przewidziano m.in.:
-
ekrany akustyczne wzdłuż dróg wykorzystywanych w trakcie budowy
-
ograniczenie prędkości samochodów ciężarowych na terenach zabudowanych
-
stały nadzór przyrodniczy w okresie prowadzenia prac
-
przeniesienie zinwentaryzowanych najcenniejszych gatunków roślin poza obszar przedsięwzięcia
-
zapobieganie kolizjom ptaków z samolotami (aktywne płoszenie przez ptaki łowcze i psy oraz tzw. zielony laser)
-
zasilanie pojazdów obsługi naziemnej lotniska ze źródeł bezemisyjnych.
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymagane jest dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. O tym, jak etap pozyskiwania takiej decyzji może być skomplikowany, pokazał przykład niedawno otwartego przekopu przez Mierzeję Wiślaną, co do którego przecież też nie było powszechnej zgody. W przypadku tamtej inwestycji wydana w grudniu 2018 r. decyzja środowiskowa stała się ostateczna dopiero we wrześniu 2020 r. – czyli po kilkunastu miesiącach oczekiwania i siedmiu odroczeniach terminu, a rozpatrywano odwołania samorządu woj. pomorskiego i organizacji ekologicznych.
Warto podkreślić, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja nieporównywalnie większa od przekopu...
Z całą pewnością sporo będzie się dziać podczas konsultacji społecznych, ponieważ budowa węzła z lotniskiem budzi spore emocje. Już na etapie strategicznego studium lokalizacyjnego zgłoszono 160 tys. uwag. Do tego przez ostatnich kilkanaście miesięcy pracownicy spółki CPK, czyli inwestora, odbyli ponad 250 spotkań z mieszkańcami (dotyczyły też programu kolejowego CPK), podczas których zebrano kolejnych 60 tys. uwag.
Co to jest Centralny Port Komunikacyjny?
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Jego głównym elementem będzie lotnisko Solidarność, które na początek ma obsługiwać około 40 mln pasażerów rocznie.
Centralny Port Komunikacyjny z lotniskiem – lokalizacja MAPA
Centralny Port Komunikacyjny powstać ma w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Plany są takie, że lotnisko Solidarność zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczony miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie.
Źródło: CPK
W tym obszarze całkowicie lub częściowo mieści się 20 miejscowości, a by móc przeprowadzić inwestycje, z dziewięciu mieszkańcy zostaną przesiedleni. Ten wariant jako preferowany wskazano pod koniec 2021 r., znalazł się też we wniosku o decyzję środowiskową.
Centralny Port Komunikacyjny z lotniskiem Solidarność. Źródło: CPK
Centralny Port Komunikacyjny ma być otwarty za około siedem lat.
Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.