Partnerzy portalu

Centralny Port Komunikacyjny: kolejne miliardy na umowy ramowe

Opublikowano: 25-07-2022 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny, w ramach przetargu na inżyniera kontraktu, podpisała umowy ramowe z 20 wykonawcami. Szacunkowa łączna wartość to 2,5 mld zł, a postępowanie dotyczyło nadzoru nad inwestycjami kolejowymi.


Projekt Centralny Port Komunikacyjny prowadzony jest w oparciu o formułę umów ramowych. Fot. SylaK/Adobe Stock Projekt Centralny Port Komunikacyjny prowadzony jest w oparciu o formułę umów ramowych. Fot. SylaK/Adobe Stock
  • Ośmioletnie umowy ramowe podpisano z łącznie 23 firmami
  • Centralny Port Komunikacyjny połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy
  • Węzeł z lotniskiem powstanie w środkowej Polsce

Inżynier kontraktu będzie, w imieniu spółki CPK, zarządzać danym kolejowym kontraktem, sprawując pieczę nad opracowaniem dokumentacji i prawidłowym wykonaniem robót budowlanych. Umowa ramowa obejmuje również zastępstwo inwestorskie w trakcie prac budowlanych, odbiór, przekazanie do użytkowania, etap rozliczenia inwestycji oraz – opcjonalnie – wsparcie w czasie rękojmi i gwarancji.


Ośmioletnie umowy ramowe podpisano z łącznie 23 firmami (w tym są trzy konsorcja) m.in. z Polski, Francji i Korei Południowej. Będą one mogły ubiegać się o poszczególne zadania cząstkowe przy budowie tzw. szprych kolejowych. Spółka CPK twierdzi, że znacząco przyspieszy to wybór potencjalnych wykonawców robót od etapu projektowania, przez realizację, aż po gwarancję i rękojmię (w ramach opcji).

Źródło: CPK Źródło: CPK

Centralny Port Komunikacyjny z lotniskiem Solidarność

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Głównym elementem przedsięwzięcia jest budowa Portu Lotniczego Solidarność. CPK powstanie w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Lotnisko zajmie 40,81 km2.


Równocześnie z planowaniem tych obiektów prowadzony jest program kolejowy CPK, który polega na budowie łącznie prawie 2000 km nowych linii dużych prędkości. Powstanie m.in. 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność. Program kolejowy trwać ma do końca 2034 r., obecnie znajduje się na etapie opracowywania studiów wykonalności. Nowe linie mają umożliwić dojazd do CPK z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.

Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.