Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała koncepcję lotniska przesiadkowego, w tym terminalu pasażerskiego i zintegrowanymi z nim stacją kolejową oraz węzłem przesiadkowym.
Wizualizacja obiektów lotniska. Źródło: Foster + Partners i Buro Happold
- Terminal pasażerski zajmie powierzchnię 400 tys. m2
- Atrium z zadaszeniem w kształcie diamentu będzie ogólnodostępne
- Dworzec kolejowy stanie się węzłem transportowym
Atrium jako część wspólna, dostępna dla wszystkich
Przyjętą koncepcję opracowało konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold. Centralny element multimodalnego węzła CPK to atrium z zadaszeniem w kształcie diamentu, które połączy przestrzeń przesiadkową lotniska, dworca kolejowego i autobusowego. Będzie pierwszym miejscem, do którego trafią pasażerowie niezależnie od sposobu dotarcia do portu lotniczego.
Atrium będzie dostępne dla wszystkich, znajduje się przed kontrolą bezpieczeństwa. Mogą tu spędzać czas np. goście pobliskiego Airport City, czyli części hotelowej, biurowej i handlowej. Projektowane rozwiązanie ma zachęcać do wizyt.
Wizualizacja obiektów lotniska. Źródło: Foster + Partners i Buro Happold
Budynek dostępny i przyjazny pasażerom
Nasz projekt CPK koncentruje się na pasażerach. Naszą ambicją jest stworzenie dostępnego i czytelnego budynku, który poprawi wrażenia z podróży. Minimalna liczba zmian poziomów i duża rozpiętość konstrukcyjna tworzą wyraźne powiązania widokowe: od strony podjazdu do terminalu w kierunku płyty lotniska, co sprawia, że orientacja jest niezwykle łatwa. Sklepiony dach wypełnia przestrzeń światłem i prowadzi pasażerów przez budynek, kierując ich do miejsc docelowych. Łącząc trzy rodzaje transportu w jednym miejscu, integruje nową stację, która jest częścią krajowego systemu kolei dużych prędkości – komentuje Grant Brooker, Head of Studio, Foster + Partners.
Terminal pasażerski
Wizualizacja obiektów lotniska. Źródło: Foster + Partners i Buro Happold
Terminal pasażerski lotniska zajmie powierzchnię 400 tys. m2 i znajdzie się na dwóch poziomach. . Przyloty i kontrola bezpieczeństwa będą w strefie Schengen, jak też Non-Schengen. Dalej pasażerowie Non-Schengen przemieszczą się na poziom, na którym znajdzie się osobna część terminala, restauracje i sklepy – informuje CPK.
Obiekt będzie bezpośrednio połączony z czterema modułowymi pirsami (przedłużoną częścią terminalu pasażerskiego), które w przyszłości mogą zostać rozbudowane. We wszystkich strefach terminalu znajdą się dwukierunkowe ruchome chodniki.
Przewidziano tradycyjne punkty odprawy i stanowiska samoobsługowe oraz kioski z możliwością obsługi biometrycznej. Kontrolę bezpieczeństwa i dokumentów zapewnią skanery CT odwzorowujące trójwymiarowy obraz bagażu oraz automatyczne bramki.
Dworzec kolejowy jako węzeł transportowy
Wizualizacja obiektów lotniska. Źródło: Foster + Partners i Buro Happold
Dworzec kolejowy obsłuży lotnisko, stanie się także ogólnokrajowym węzłem transportowym integrującym połączenia z głównych miast w Polsce. Znajdzie się w nim sześć peronów (12 torów) dla kursów regionalnych i dalekobieżnych. Przejście z nich na dworzec (połączony z terminalem) w atrium będzie zadaszone. Ze stacji łatwe będzie przejście do dworca autobusowego i Airport City. W węźle przesiadkowym powstaną zatoki autobusowe, poczekalnie z kasami biletowymi i placówki handlowe.
Lotnisko ma być otwarte w 2028 r.
Przeczytaj także: CPK pokazał master plan. 65 mln pasażerów rocznie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.