Do 29 listopada br. zostanie przedstawiona tzw. koncepcja wielobranżowabędąca wstępem do konkretnego projektowania. Projekt zostanie ukończony w kwietniu przyszłego roku a już 3 maja zostanie wmurowany kamień węgielny pod lotnisko. Na 18 maja zaplanowano rozpoczęcie procedur przetargowych na wykonawstwo budowli.

Za wykonanie projektu firma Sener dostanie 11 mln 610 tys. zł. Kolejny 1 mln 290 tys. zł zosranie przeznaczone na nadzór autorski.

W projektowaniu lotniska będą też mieć udział polskie pracownie: np. Polconsult zaprojektuje płytę lotniska i pas startowy. (Polconsult jest firmą, która brała udział w projektowaniu każdego rozbudowywanego lotniska a w Polsce).
Warszawska pracownia ARE będzie czuwać nad architektoniczną przedsięwzięcia.

Już w tym roku zaczną się wyburzenia domów na działkach kupionych przez spółkę pod budowę. Udziałowcy Portu liczą również na pieniądze z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, za które chcą wykupić pozostałe grunty. Na razie spółka posiada prawie połowę potrzebnych pod budowę lotniska prywatnych terenów a w kolejnych trzech miesiącach zostaną odkupione pozostałe grunty od osób prywatnych.

Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, pierwszy samolot wystartuje ze Świdnika w 2012 r.