W grudniu minionego roku zatwierdzono program inwestycyjny dla lotniska Kraków Balice na lata 2020–2028. W tym czasie na inwestycje wydanych ma zostać 1,5 mld zł.
Fot. WDnet Studio/Adobe Stock
- Kraków Airport ma zatwierdzony plan generalny
- Ten rok ma być zdecydowanie lepszy od minionego
- Powrót do poziomu z 2019 r. powinien nastąpić w 2025 r.
W 2020 r. lotnisko Kraków Balice obsłużyło 2 592 972 pasażerów, czyli 69% (5 817 904) mniej niż w 2019 r. W kwietniu 2020 r. obsłużyliśmy tylko 52 pasażerów, co wyraźnie wskazuje na ogrom strat. Obecny 2021 r. będzie czasem jeszcze większych wyzwań: odbudowy zaufania do podróży lotniczych i odbudowy potencjału lotniska. To także konsekwentna realizacja planu inwestycyjnego na kolejne lata – powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
Ambitne plany krakowskiego lotniska
Kraków Balice to pierwsze lotnisko regionalne, które ma zatwierdzony plan generalny już po zapadnięciu decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kluczowe inwestycje do zrealizowania to nowa droga startowa, rozbudowa płyty postojowej dla samolotów w części zachodniej i budowa nowego terminala cargo. Ponadto zmodernizowany ma zostać terminal pasażerski, w planie jest też remont wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz budowa wielopoziomowego parkingu. W październiku minionego roku lotnisko otrzymało pozwolenie na budowę budynku magazynowego cargo wraz z częścią biurową. Obecnie trwa przetarg.
Z długofalowych, strategicznych planów nie wycofujemy się także dzisiaj, w dobie największego w historii kryzysu branży lotniczej, chociaż trzeba zakładać możliwą weryfikację harmonogramów realizacji poszczególnych inwestycji zgodnie z prognozami ruchu pasażerskiego. Rozwój Kraków Airport wpłynie na poprawę koniunktury gospodarczej Krakowa i Małopolski, stanie się źródłem silnego impulsu po pandemii zapewniającego miejsca pracy w naszym regionie oraz przyczyniającego się do ożywienia branży turystycznej Także organizacja różnych międzynarodowych wydarzeń, takich jak zbliżające się Igrzyska Europejskie w 2023 r., będą wpływać na zwiększenie ruchu lotniczego do Krakowa i Małopolski – dodał Radosław Włoszek.
Inwestycje będą finansowane ze środków własnych oraz emisji obligacji, a być może także dzięki unijnym dotacjom.
Zgodnie z szacunkami, w 2021 r. Kraków Airport ma odprawić ponad 4,2 mln pasażerów. A powrót do poziomu z 2019 r., gdy było ich około 8,3 mln, ma nastąpić w 2025 r.
Przeczytaj także: Najlepsze lotniska na świecie [2020]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.