Aktualnie na szczecińskim lotnisku trwają prace przy wdrożeniu systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych CAT II, ale to dopiero początek zmian.

Dostrzegamy gigantyczny potencjał rozwoju tego lotniska jako lotniska dla czarterów. Nasze wybrzeże jest jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w chwili obecnej nie tylko w Polsce, ale i w Europie – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz cytowany przez PAP.

Przebudowa lotniska pozwoli na zwiększenie jego przepustowości i poprawę komfortu podróżnych. Plan zakłada budowę terminalu odlotowego, po zakończeniu prac istniejący terminal zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie część przylotowa.

Aktualnie lotnisko może jednocześnie obsłużyć dwa samoloty ATR 7, które przewożą do 76 pasażerów. Po zakończeniu inwestycji będą to trzy samoloty kodu C, czyli trzy razy po minimum 189 pasażerów. 

W lipcu 2019 r. właściciele lotniska (Polskie Porty lotnicze, samorząd Szczecina, samorząd województwa zachodniopomorskiego i gmina Goleniów) porozumieli się w sprawie wsparcia portu lotniczego kwotą 74 mln zł rocznie do 2028 r. Przebudowa ma zakończyć się w ciągu trzech lat i kosztować 170 mln zł.

Lotnisko w Goleniowie powstało w latach 1953–1956 jako wojskowe z pasem startowym o długości 1800 m i o szerokości 45 m. W 1967 r. wydzielono część cywilną, a w 1998 r. cały obiekt przejęły władze cywilne.

Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce 2024 – transport cargo [RANKING]