Stadion Piłkarski na Maślicach to najważniejsza miejska inwestycja. Planowo budowa przy ulicy Drzymały ma ruszyć na wiosnę 2009 roku. Wszystkie prace mają zakończyć się dwa lata później i wtedy na stadionie rozegrane zostaną pierwsze mecze. Pojawił się jednak problem. Bo firmy, które wystartowały w przetargu na budowę, chcą o wiele więcej pieniędzy niż przygotowano w magistracie. Teraz urzędnicy wybierają najkorzystniejszą opcję i szukają brakującej kasy. Wiele wskazuje na to, że budowa areny rozpocznie się w terminie.

Odra Tower - zdaniem inwestora - będzie pierwszym wrocławskim drapaczem chmur z prawdziwego zdarzenia. Budowa ma ruszyć wiosną, ale to wcale nie jest takie pewne. Bo żeby zacząć prace, trzeba mieć wielkie pieniądze. A tych w kieszeni inwestora jak dotąd nie ma. Tymczasem przy ul. Sikorskiego przygotowano jedynie teren pod budowę. Co ciekawe, jest prowadzona sprzedaż apartamentów.

Sky Tower miał być symbolem Wrocławia. Wszystko dlatego, że wieżowiec wrocławskiego milionera Leszka Czarneckiego planowano wnieść na rekordową wysokość, ponad 220 metrów. Jednak w listopadzie Czarnecki wstrzymał budowę, bo na świecie rozpętał się kryzys gospodarczy i klienci masowo zaczęli wycofywać się z rezerwacji. Na wiosnę okaże się, co dalej z inwestycją. Jednak już wiadomo, że projekt wieży bardzo się zmieni. Najprawdopodobniej budynek będzie niższy nawet o 50 metrów. Czarnecki zdecydował również, że większość miejsca w drapaczu zajmą biura, a nie, jak początkowo zakładał, apartamenty.

Autostradowa obwodnica Wrocławia budowana jest już od kilku miesięcy. Najbardziej zaawansowane są prace nad mostem Rędzińskim, który będzie jedną z najpotężniejszych konstrukcji tego typu na świecie. Cała trasa ma powstać w 2011 roku. Pojedziemy nią od Magnic w gminie Kobierzyce do lotniska i stamtąd - właśnie przez most - do Długołęki. Obwodnica śródmiejska ma być lekarstwem na wrocławskie korki. Jeszcze w styczniu ma ruszyć budowa kolejnego odcinka trasy: od mostu Milenijnego do ul. Żmigrodzkiej. Koniec inwestycji planuje się na 2010 rok.

Tramwaj Plus (czyli kolejka miejska, która nie będzie stała w korkach i na czerwonym świetle) ma usprawnić wrocławską komunikację miejską. Zaplanowano, że do końca 2011 roku nowoczesnym tramwajem pojedziemy od Leśnicy na Sępolno i z Gaju na Kozanów oraz w okolice stadionu na Maślicach. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wybrać firmę, która sprzeda nam pojazdy. Urzędnicy właśnie zastanawiają się nad najkorzystniejszą ofertą.