Międzynarodowe Centrum Konferencyjne ma powstać w centrum Katowic, w pobliżu hali widowiskowo-sportowej "Spodek"; w sąsiedztwie - według planów - powstanie także nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a nieopodal, na terenie zlikwidowanej kopalni "Katowice" - nowa siedziba Muzeum Śląskiego.

Koszt budowy centrum kongresowego oszacowano na blisko 47 mln euro, z czego większość to środki unijne. Przedsięwzięcie zostało uznane za kluczowe dla miasta i województwa. Obecnie trwa przygotowanie szczegółowego projektu. Wcześniej ogłoszony przez miasto konkurs architektoniczny wygrało warszawskie biuro Jems Architekci. Budowa ma rozpocząć się w 2011 roku.

Centrum, połączone funkcjonalnie ze "Spodkiem", ma być miejscem kongresów, zjazdów, debat, konwencji, a także imprez sportowych, wystawienniczych i kulturalnych. Sercem obiektu będzie wielofunkcyjna sala o powierzchni 10 tys. m kw., z możliwością podzielenia jej na cztery niezależne sale. W koncertach będzie mogło uczestniczyć ok. 15 tys. osób, w kongresach - 10 tys.

Bezpośrednie sąsiedztwo „Spodka” – budynku, który wszedł do panteonu najwybitniejszych dzieł współczesnej architektury polskiej i jest jedną z jego najjaśniejszych ikon – stawia projektowanie centrum konferencyjnego wobec wyzwania, jakim jest zawsze sąsiedztwo architektury jednoznacznej, o wybitnych walorach kompozycyjnych, której wartość nie może zostać zdeprecjonowana w wyniku nowej realizacji. Z drugiej strony, zarówno skala jak i funkcja obiektu będącego przedmiotem konkursu wskazują na jego szczególne znaczenie, które winno przecież znaleźć swe odzwierciedlenie w jego formie - napisał portal architektoniczny a-ronet.pl