Po otwarciu kopert z ofertami okazało się, że dwie firmy złożyły oferty na budowę poniżej założeń miasta. Za 8 mln mniej, czyli za 65 mln zł marinę chce wybudować Hydrobudowa SA. Także poniżej kosztorysów, bo za 70 mln chce wykonać przystań konsorcjum z Moebius-Bau Polska. Oferta firmy Doraco wynosi 76 mln zł, najdroższą złożyło konsorcjum Hochtief, które za budowę życzy sobie 96 mln zł.

Gmina przy wyborze najniższej oferty i tak będzie musiała zaciągnąć kredyt na budowę na około 40 mln zł. 25 mln już ma dzięki środkom unijnym, przyznanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Oferty muszą być jeszcze ocenione przez komisję przetargową. Potem przetarg skontroluje Urząd Zamówień Publicznych.

Budowa mariny przy molo w Sopocie ma zakończyć się wiosną 2011 roku. W długo oczekiwanej przystani będzie mogło zacumować ponad 100 jachtów turystycznych o długości 10-14 m. Na wyremontowanej głowicy mola stanie budynek, w którym mieścić się będzie bosmanat, zaplecze sanitarne dla żeglarzy, a także restauracja. Marina będzie sezonowa, bez zaplecza technicznego, stacji paliw i dźwigu, za to będzie bezpieczna i ekologiczna. Prace budowlane, które, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają rozpocząć się jesienią.