Plac Trzech Krzyży z dużego węzła komunikacyjnego ma się zamienić w zielone, przyjazne warszawiakom miejsce spotkań. Modernizacja obiektu ma na celu umocnienie nowoczesnego i dynamicznego wizerunku stolicy, miasta, które przechodzi ostatnio ogromne przeobrażenie.

Jedną z wytycznych Ratusza skierowaną wobec stających do konkursu projektantów, jest zaprojektowanie po dwóch pasów ruchu w kierunkach północ - południe, i przeniesienie jezdni na jedną ze stron kościoła św. Aleksandra. Założeniem jest również udostępnienie jak największej przestrzeni spacerującym warszawiakom i turystom oraz uwzględnienie przestrzeni dla trasy rowerowej, która połączy Nowy Świat z Al. Ujazdowskimi, a także ogródków gastronomicznych. Ratusz chciałby również, żeby znikła pętla autobusowa obecnie znajdująca się obok Instytutu Głuchoniemych, a w zamian pojawiły się tam przystanki o charakterze przelotowym. Plac ma być oświetlony za pomocą latarni pastorałek, iluminacja ma również objąć zabytkowe obiekty. W projekcie ma znaleźć się parking podziemny z miejscami dla 300 samochodów, dopuszcza się natomiast likwidację parkingu obok budynku Ministerstwa Gospodarki.

Modernizacja nawierzchni placu rozpocznie się najwcześniej, tak, by był on gotowy na nadchodzące Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, Euro 2012. Koszt przebudowy placu to ok. 16 mln zł. Architekci zainteresowani konkursem na składanie prac mają czas do maja br. Ogłoszenie wyników odbędzie się najpóźniej w połowie czerwca.