Budowla ze szkła i stali powstała w ciągu 37 miesięcy. Terminal zaczął przyjmować pasażerów z zagranicy 14 lipca. Zbudowany przez konsorcjum indyjsko-niemiecko-malezyjskie terminal będzie mógł, według inwestorów, przyjmować 34 mln pasażerów rocznie.

Terminal o długości ponad 1 km zawiera 168 stanowisk odpraw, 63 windy, 35 schodów ruchomych oraz 92 automatyczne chodniki dla pasażerów. Do samolotów prowadzić będzie 78 bezpośrednich rękawów. W ramach inwestycji powstał też hotel na 100 pokoi i wielopiętrowy parking mogący pomieścić ponad 6 tysięcy samochodów. 

Jak informują agencje, koszty budowy terminala przekroczyły pierwotnie zakładany budżet w wysokości 2 mld USD, osiągając blisko 3 mld USD . Konsorcjum, które wykonało prace budowlane otrzymało także 30 letnią licencję na zarządzanie obiektem. Komunikację z centrum miasta zapewnia sześciopasmowa droga szybkiego ruchu. W planach jest powstanie także w nieodległej przyszłości linii metra.

Nowy terminal jest częścią rządowych planów mających poprawić stan lotnisk w kraju, dziewiątym na świecie rynku transportu lotniczego. Rząd zakłada stały wzrost krajowych przewozów pasażerów o 10 proc. rocznie, do 180 mln w 2020 r. i ruchu międzynarodowego do 50 mln. Do 2012 r. powstanie nowy terminal w Mumbaju, finansowej stolicy Indii - czytamy w Rzeczpospolitej.