• Zmiany mają ułatwić i przyspieszyć przygotowanie inwestycji
  • Łatwiej będzie też zalegalizować stare samowole budowlane
  • Pakiet zmian przyjął już Stały Komitet Rady Ministrów

Zgodnie z nowymi regulacjami, projekt budowlany będzie składać się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Ten ostatni trzeba będzie składać wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub wraz ze zgłoszeniem zakończenia robót. Z kolei, będąc jeszcze na etapie pozyskiwania zgody na budowę, do wniosku będziemy składać tylko część obecnego projektu budowlanego. Ponadto do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba będzie dołączyć mniej egzemplarzy projektu budowlanego – trzy, a nie jak obecnie cztery.


Resort rozwoju absurdalną nazywa konieczność uzyskania zgody na budowę w przypadku instalacji urządzeń, jak np. bankomaty, biletomaty, wpłatomaty czy paczkomaty. Poinformowano, że tego typu urządzenia, o wysokości do 3 m włącznie, będą wprost w ustawie zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Jak wytłumaczono, na tak dynamicznie rozwijającym się rynku różnego rodzaju automatów nie potrzebna jest decyzja o pozwoleniu na budowę i dziennik budowy dla każdego takiego automatu – byłoby to absurdalne. Zatem zostanie to po prostu uregulowane wprost w ustawie.

W ramach nowych rozwiązań przewidziano także brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę np. w przypadku instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku czy przydomowych tarasów naziemnych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej. Inną nowością ma być fakt, że po pięciu latach od ogłoszenia decyzji o nieważności pozwolenia na budowę nie będzie można już jej podważyć. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej – tłumaczy resort.

W znowelizowanym prawie budowlanym znajdzie się także m.in. nowa procedura legalizacji starych, co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Jak napisano, warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Pakiet zmian został już przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Prawo budowlane normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.

Przeczytaj także: Jak nowe Prawo zamówień publicznych ocenia Polski Związek Pracodawców Budownictwa?