Rozpoczęła się budowa dużego zadaszenia nad ośmioma peronami na stacji Warszawa Zachodnia. Powstaje też szerokie przejście podziemne. Od dzisiaj (1 lipca 2021 r.) rusza budowa nowego toru. We wszystkich branżach trwają roboty.
Fot. Karol Jakubowski/PKP PLK
- 150 m długości i 200 m szerokości będzie miało zadaszenie nad peronami
- We wrześniu zostanie udostępniona kładka łącząca Wolę i Ochotę
- W ramach budowy tunelu wykonano ściany szczelinowe o głębokości 26 m
Dach, perony, tunel
Zadaszenie nad ośmioma peronami będzie miało 150 m długości i 200 m szerokości. Rozpoczęto montaż konstrukcji wsporczych – dach będzie położony na 60 słupach przypominających litery V lub X. Wznoszony jest też budynek potrzebny do obsługi stacji.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Od ul. Tunelowej budowane są trzy nowe perony, powstaje także tunel, w którym zaplanowano szerokie przejście z infrastrukturą dworcową oraz linię tramwajową. Zastosowano podstropową metodę budowy obiektu: ściany szczelinowe o głębokości 26 m stanowią konstrukcję posadowienia i ścian, powstaje płyta stropowa. Po jej wykonaniu zostanie wybrany urobek.
Kładka już we wrześniu
Roboty obejmują także remont wiaduktu kolejowego nad al. Prymasa Tysiąclecia oraz budowę kładki łączącej Ochotę i Wolę. Konstrukcję osadzono na podporach, po wykonaniu m.in. schodów, we wrześniu przeprawa piesza zostanie oddana do użytku.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Nowy węzeł transportowy
W związku z nowym etapem prac dojdzie do zmian w organizacji ruchu, natomiast pociągi będą kursować zgodnie z rozkładem jazdy.
Po przebudowie stacja obsłuży więcej połączeń dalekobieżnych i podmiejskich i stanie się stołecznym hubem łączącym transport kolejowy z autobusowym i tramwajowym. Zarządzanie ruchem kolejowym na Warszawskim Węźle Kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Koniec robót w II połowie 2023 r.
Inwestycję za ponad 1,9 mld zł netto prowadzi spółka Budimex SA. To początek modernizacji stołecznej linii średnicowej. Warszawa Zachodnia to największa stacja pod względem obsługi pociągów pasażerskich, każdej doby przejeżdża przez nią około 1000 pociągów aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Zakończenie prac zaplanowano na II połowę 2023 r. Odbywają się one w ramach projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia”. Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Przeczytaj także: W Szwecji będzie pierwsza na świecie cementownia neutralna emisyjnie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.