Na chwilę obecną urząd potrzebuje od dwóch do trzech tygodni na to, by ocenić złożone oferty pod względem formalnym i wybrać najlepsze spośród nich. Realnym terminem ukończenia prac jest druga połowa 2011 r.

Obecny kosztorys opiewa na sumę 141 mln zł i znacznie przekracza kwoty, jakie oficjalnie przeznaczono na dokończenie inwestycji. Prace miały zostać sfinansowane w 100% z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, z tym że tam na ten cel zarezerwowano niewiele ponad 100 mln. Łącznie, dotychczasowe wydatki i kosztorys otwartych przetargów wynoszą ponad 190 mln zł.

Swoje oferty na tę część prac złożyły firmy:
- na ogólnobudowlane roboty wykończeniowe - Warbud SA; Konsorcjum Mostostal Warszawa SA, Elektromex sp. z o.o. i WAMACO sp. z o.o.; UNIBEP SA z Bielska Podlaskiego; INSTAL SA Białystok;
- elewację i świetliki - Warbud SA; Metalplast - Stolarka sp. z o.o. z Bielska-Białej; RODEX Białystok;
- technikę sceniczną - Konsorcjum LTT sp. z o.o., Ostrowski spółka jawna, Promont sp. z o.o. , WAAGNER - Biro Austria Stage Systems AG - 70.179 mln zł; Konsorcjum Bosch Rexroth sp. z o.o. i DELTA spółka jawna, Białystok - 82,107 mln zł. ("Gazeta Wyborcza")