Jak mówił były minister na poniedziałkowej konferencji "Rynek nieruchomości i budownictwa w dobie kryzysu gospodarczego", wstrzymanie tak dużej liczby inwestycji spowoduje upadek wielu polskich deweloperów. "To jest więcej niż kryzys - to jest załamanie" - zaznaczył.

Zdaniem dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacka Bieleckiego, kryzys jest "idealnym" momentem na wprowadzanie zmian w zakresie legislacji. "Jest idealny czas na to, żeby bardzo szybko i sporo zmienić w naszej legislacji, która determinuje proces inwestycyjny w budownictwie" - zaznaczył.

"Jeżeli do połowy roku nie uregulujemy tych spraw ostatecznie (...), to pogłębimy tylko nasz kryzys obecny i stworzymy sobie bardzo dobre przesłanki, żeby powtarzać go co jakiś czas" - dodał.

W ocenie Barszcza, brak szybkich działań w zakresie legislacji może spowodować, że przy wychodzeniu z kryzysu będziemy obserwowali duży popyt, (związany ze zmniejszaniem restrykcji kredytowych), przy praktycznie niewielkiej podaży. "Ceny mieszkań za dwa-trzy lata zaczną rosnąć bardzo szybko" - ocenił.

Jak poinformował na konferencji wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński, resort chce skupić się na pobudzeniu rynku mieszkań na wynajem. "Bardzo ważne z punktu widzenia ministerstwa infrastruktury, rządu, jest wsparcie takich warunków, które pozwolą na realizację budownictwa na wynajem" - zaznaczył.