Organizatorami spotkania byli: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii; Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Wydział Inżynierii Lądowej; Urząd Miasta Krakowa; Główna Komisja Budownictwa Górniczego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa; Małopolski Komitet Geotechniki; Komitet Górnictwa PAN - sekcja Mechaniki Górotworu oraz Podkomitet Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki.

Konferencja była forum wymiany doświadczeń i wyników badań, jak też obserwacji czynionych przez ekspertów w dziedzinie budownictwa podziemnego w takich sektorach gospodarki, jak np. budownictwo górnicze, komunikacyjne, wodne oraz energetyczne.

Zagadnienia tegorocznej konferencji skupione zostały w dużej mierze na podziemnej infrastrukturze komunikacyjnej, głównie na terenach zurbanizowanych. Założeniem organizatorów było, aby na forum konferencji poruszono problemy dotyczące kształtowania infrastruktury podziemnej miast zarówno od strony środowisk naukowych, projektantów, wykonawców, jak i inwestorów. Wspólne omówienie zagadnień przez przedstawicieli tych wszystkich obszarów przyczyni się niewątpliwie do wykonania milowego kroku w realizacji przyszłych przedsięwzięć związanych z budownictwem podziemnym w miastach. Zamierzeniem organizatorów było przełamanie barier mentalnych, znacznie utrudniających postęp w rozwoju nowoczesnej infrastruktury transportowej w Polsce.

Podczas krakowskiego spotkania specjaliści z obszarów budownictwa, górnictwa, geotechniki, przemysłu, ośrodków naukowych i badawczych omówili także bieżące problemy budownictwa specjalnego i tunelowego, związanego z konstrukcjami geotechnicznymi.
Tematem wiodącym konferencji było zagadnienie podziemnej infrastruktury komunikacyjnej, a zwłaszcza możliwość wykorzystania budownictwa podziemnego do kształtowania rozwoju i racjonalizacji infrastruktury systemów transportowych miast, do czego zalicza się takie podsystemy jak: drogowy, tramwajowy, premetro, metro. Obok tego zagadnienia podejmowany był temat budownictwa podziemnego na przykładzie realizacji programu budowy dróg krajowych m.in. tuneli w ciągu drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień–Rabka oraz odcinku drogi S69 w woj. Śląskim.
Poruszano również tematy dotyczące m.in. ogólnych zagadnień budownictwa podziemnego, geotechniki budowli podziemnych, projektowania obiektów budownictwa podziemnego, technologii wykonania płytkich budowli podziemnych, górniczych technologii zabezpieczania obiektów zabytkowych, pomiarów geotechnicznych w czasie drążenia wyrobisk podziemnych, finansowania przedsięwzięć infrastrukturalnych.

Podczas obrad, jakie odbywały się drugiego dnia Konferencji w Urzędzie Miasta, swoje wystąpienie miał m.in. Stanisław Albricht z Pracowni Planowania i Projektowania Systemów Transportu „Altrans”. Wygłosił on referat na temat budowy premetra w Krakowie, tzn. taboru szybkich tramwajów, poruszających się na bezkolizyjnych trasach. Jak przekonywał prelegent, premetro stanowi pośrednie, ale równocześnie niezbędne rozwiązanie, które w przyszłości może doprowadzić do budowy metra w Krakowie. W opinii referenta w ciągu najbliższych piętnastu lat metro nie ma szans powstać w stolicy Małopolski. Na poparcie swoich założeń przedstawił też analizy techniczne i finansowe, dotyczące omawianego przedsięwzięcia.
Do dyskusji na temat metra i premetra zaprosił również w swym wystąpieniu Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Infrastruktury Miasta, Wiesław Starowicz. W dyskusji zabrali głos m.in. przedstawiciele AGH, PK oraz Urzędu Miasta. Wszyscy byli zgodni co do tego, że należy podjąć, i to w krótkim czasie, działania w kierunku poprawy komunikacji miejskiej. Natomiast zdania są podzielone na temat tego, czy rozwiązaniem najlepszym będzie budowa metra czy premetra. Władze miasta i przedstawiciele PK twierdzą, że w Krakowie najbardziej zasadna zdaje się być budowa premetra. W opinii natomiast naukowców AGH oraz reprezentantów Metra Warszawskiego, Kraków potrzebuje metra. Rządzący przekonują jednak, że projekt budowy metra w obecnym czasie i przy aktualnych możliwościach finansowych jest nierealny. Takie plany mogą mieć szanse na realizację dopiero w roku 2030. W obecnych warunkach najprawdopodobniej będzie trzeba skupić się na koncepcji premetra, lokalizując linie w newralgicznych miejscach miasta poprowadzone w tunelach, które w przyszłości mogą zostać włączone do systemu metra.

Ostatniego dnia Konferencji obrady odbywały się na Politechnice Krakowskiej. Podczas sesji podjęto m.in. tematy związane z drążeniem tunelu Szare Laliki w warunkach karpacko-bieszczadzkiego fliszu, czy analizą warunków geotechnicznych w jego otoczeniu.

Na zakończenie konferencji organizatorzy zaprosili uczestników imprezy do wyjazdu bombardierem na Plac na Groblach, gdzie odbyło się zwiedzanie parkingu podziemnego.