Przepustowość portu w Charkowie wynosi 650 tys. pasażerów rocznie. Budynek ze szkła i aluminium wybudowano obok stojącego tam aeroportu z 1925 r. Jakkolwiek stary budynek nie spełnia obecnych standardów, to nie zostanie zburzony, a będzie wyremontowany tak, by zachowany został jego charakter.

Budowa lotniska była możliwa dzięki biznesmenowi Aleksandrowi Jarosławskiemu, który na inwestycję wyłożył 433 mln hrywien.

Pod wrażeniem  budowli był też przedstawiciel UEFA, Martin Kallen, który powiedział "To bardzo nowoczesny i piękny terminal - ocenił - a jego oddanie do użytku to duży krok Charkowa na drodze do organizacji mistrzostw" - cytuje PAP.

Na razie nie została jeszcze rozstrzygnięta kwestia, czy turniej Euro 2012 zostanie zrealizowany w czterech polskich i czterech ukraińskich miastach. Ostateczna decyzja zostanie podjęta 21 września.

Terminal na charkowskim lotnisku powstał za kwotę 55 mln USD. To pierwszy etap rekonstrukcji i przebudowy portu lotniczego. Równocześnie prowadzona jest m.in. budowa nowego pasa startowego, remont stanowisk postojowych, dróg kołowania, peronów. Docelowo port będzie przygotowany na przyjmowanie samolotów klasy Airbus A-30 czy Boeing B-737.