Tematyka 57 Konferencji "KRYNICA 2011" została podzielona na dwie części: problemową i ogólną. Pierwsza z nich pt. "Normy konstrukcyjne w budownictwie: nauka, praktyka,  edukacja" dotyczyła w tym roku szeroko rozumianej tematyki normalizacji w projektowaniu konstrukcji budynków i budowli. W jej ramach odbyły się liczne prezentacje referatów podzielonych na cztery grupy zagadnień oraz dyskusja na temat obecnego stanu i przyszłości norm konstrukcyjnych.

Pierwsza grupa zagadnień dotyczyła m.in. statusu prawnego, obecnego stanu i kierunków rozwoju normalizacji w projektowaniu konstrukcji, a także związków pomiędzy normami, nauką i praktyką budowlaną. W ramach drugiej grupy wygłoszono referaty poświęcone podstawom naukowym współczesnych norm konstrukcyjnych, natomiast w ramach trzeciej -  zakresowi projektowania i konstruowania podstawowych elementów i konstrukcji. Ostatnia  grupa obejmowała prace o wpływie postanowień zawartych w normach na zrównoważony rozwój w budownictwie, na wykonawstwo i zarządzanie procesem inwestycyjnym, a także na edukację inżynierów budownictwa.

Część ogólna poświęcona problemom naukowym budownictwa została podzielona na kilka  grup tematycznych: budownictwo ogólne, fizyka budowli, geotechnika, inżynieria komunikacyjna – mosty, inżynieria przedsięwzięć budowlanych, konstrukcje betonowe, konstrukcje metalowe, materiały budowlane, a także mechanika materiałów i konstrukcji.

Ponadto po raz pierwszy zorganizowano sesję specjalną dotyczącą zastosowania sztucznych sieci neuronowych w inżynierii lądowej. Łącznie w trakcie części ogólnej zaprezentowano 108 referatów. Obrady rozpoczęły się w poniedziałek 19 września i zakończyły się w czwartek późnym południem. Równolegle do nich w holu Hotelu Krynica odbywały się wystawy i wystąpienia promocyjne firm.

Inne wprowadzone w tym roku nowości to m.in. konkurs na najlepszy samodzielny referat młodego naukowca oraz warsztaty inżynierskie z zakresu praktycznego posługiwania się normami europejskimi w projektowaniu konstrukcji budynków żelbetowych i stalowych, które odbyły się przed konferencją w dniach 15-18 września. Ponadto pierwszego dnia konferencji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB ponownie obfitowała w interesujące referaty o wysokim poziomie merytorycznym. Każdy wykład był punktem wyjścia do ciekawych dyskusji pomiędzy prelegentami i słuchaczami. Krynica przez kilka dni ponownie stała się miejscem, w którym każdy związany z branżą budowlaną po prostu powinien być. Już dziś zapraszamy na kolejną, 58 już edycję konferencji.

Obejrzyj fotogalerię