19 stycznia o godzinie 17.00, największa w Polsce mozaika na południowej ścianie biurowca Biprostal w Krakowie, rozbłyśnie światłem reflektorów. W ten sposób oficjalnie zakończy się remont kompleksu budynków przy ul. Królewskiej 57.
Fot. AD Engineering Sp. z o. o.
Reflektory o mocy 920 W rozświetlą w najbliższy czwartek południową elewację najwyższego z biurowców kompleksu Biprostal. To oficjalne zakończenie remontu ale przede wszystkim duży sukces mieszkańców Krakowa i sympatyków sztuki z Polski i ze świata, wieńczące starania o zachowanie znajdującej się tu mozaiki z lat 60’ – wyjątkowego dzieła autorstwa Celiny Styrylskiej-Taranczewskiej.
Generalny remont kompleksu biurowego Biprostal rozpoczął się z początkiem 2011 r. i otoczony przez burzliwą dyskusję społeczną na temat artystycznej wartości budynku i zdobiącej go mozaiki trwał przez dziesięć miesięcy. Inwestor – Biprostal SA, prace remontowe powierzył firmie AD Engineering z Krakowa.
„Zadanie wykonania remontu kompleksu biurowego Biprostal było dla nas sporym wyzwaniem. O skali jego trudności świadczy wszechstronność zadania, a także fakt, że wszelkie prace były wykonywane w ścisłym centrum miasta – tuż przy ruchliwych ulicach, a do tego pośród gęstej zabudowy miejskiej” – mówi Piotr Pociecha, Prezes AD Engineering sp. z o.o. „Jednak dzięki wsparciu ze strony inwestora, zaangażowaniu podwykonawców oraz naszemu doświadczeniu zrealizowaliśmy zadanie w terminie i zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki budowlanej” – dodaje.
Po modernizacji, 15-kondygnacyjny Biprostal uzyskał status biurowca klasy A. Znajdują się w nim najnowocześniejsze udogodnienia, a co więcej Biprostal jest najwyższym biurowcem znajdującym się w tak ścisłym centrum Krakowa. Taki efekt wymagał jednak sporych nakładów pracy.
„W trakcie remontu usunęliśmy z budynku 4000 m3 gruzu i odpadów, a w miejsce starej i niefunkcjonalnej już zabudowy wznieśliśmy 2000 m2 nowych ścian działowych i ułożyliśmy prawie 5000 m2 posadzek. Na zewnątrz wykonano nową elewację, a wewnątrz między innymi dodatkowe konstrukcje żelbetowe i komplet nowoczesnych instalacji elektrycznych, sanitarnych, systemy bezpieczeństwa oraz wszelkie prace wykończeniowe” – podsumowuje Andrzej Potaczała, Kierownik Robót Budowlanych w AD Engineering, nadzorujący remont.
Budynki biurowe zostały zaprojektowane przez Biuro Studiów i Projektów Hutnictwa „Biprostal”, dziś Biprostal SA. Ich architektami byli Mieczysław Wrześniak i Paweł Czapczyński. Zbudowany w latach 60’ kompleks o kubaturze 21 tys. m3 liczy sobie 5000 m2 powierzchni. Najwyższy budynek ma 15 pięter i 55 m wysokości. Jego południową ścianę zdobi kubistyczna mozaika autorstwa krakowskiej artystki – Celiny Styrylskiej-Taranczewskiej. Ceramiczne dzieło sztuki jest nielicznym takiego rodzaju nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce – zostało wykonane z 1 600 000 różnej wielkości barwnych płytek i jako największa taka mozaika w kraju ma aż 650 m2.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.