Agencja Moody’s zaktualizowała ratingi nadane PBG w związku z bieżącą sytuacją Grupy. Analitycy obniżyli rating odzwierciedlający prawdopodobieństwo spłaty zobowiązań (PDR) do poziomu Caa3/LD z B2. To wynik zawartego na początku maja porozumienia pomiędzy PBG i bankami finansującymi spółkę oraz przedłużenia części linii kredytowych. Z kolei obniżenie ratingu kredytowego corporate family rating (CFR) do poziomu Caa1 z B2 jest konsekwencją pogorszenia wskaźników zadłużenia Grupy PBG.
Agencja traktuje porozumienie z bankami i odroczenie spłaty części zobowiązań jako ograniczoną niewypłacalność (LD). Po upływie trzech dni agencja usunie oznaczenie LD. Moody’s zwraca uwagę na wzrost wskaźnika zadłużenia do EBITDA (odpowiednio skorygowanego przez agencję) do 10x na koniec I kw. 2012 r. z 4,7x na koniec III kw. 2011 r. Wzrost spowodowany jest m.in. wydatkami związanymi z przejęciem 66% akcji Rafako, obecnie kluczowego aktywa w Grupie PBG oraz zwiększeniem zaangażowania w budownictwo drogowe i gorszymi od oczekiwanych wynikami operacyjnymi.
Agencja wskazuje na działania Grupy PBG zmierzające do poprawy sytuacji płynnościowej, m.in. sprzedaż aktywów niestrategicznych oraz refinansowanie zadłużenia krótkoterminowego na długoterminowe m.in. poprzez pozyskanie środków z emisji obligacji zamiennych na akcje. Ze sprzedaży niestrategicznych aktywów, w tym nieruchomości, Grupa PBG może pozyskać w tym roku 100 mln zł. Z kolei planowana emisja obligacji zamiennych na akcje ma wartość 1,2 mld zł. Aktualnie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy mogą być zainteresowani objęciem obligacji.
Rating odzwierciedla również mniejszą, w stosunku do podobnych zagranicznych spółek, skalę działalności Grupy PBG. Agencja zwraca jednak uwagę, że dzięki specjalizacji w segmencie gazu i wody grupa jest mniej narażona na konkurencję.Moody’s, w komentarzu do ratingu, zauważa spadek marży EBITA Grupy PBG do 7,5% w 2011 r. ze średnio 12% w latach 2007-2009. Obniżka ta jest spowodowana ekspansją Grupy PBG poza wysokomarżowe segmenty gazu i wody tj. m.in. w budownictwie drogowym. Okupione wzrostem wskaźników zadłużenia przejęcie Rafako i Energomontażu-Południe, a przez to silne zaangażowanie w wysokomarżowy sektor budownictwa energetycznego, w kolejnych latach powinno z kolei spowodować poprawę uzyskiwanych marż.
"Ocena ratingowa Moody's koncentruje się przede wszystkim na naszej bieżącej sytuacji. Warto jednak zauważyć, że działania, które prowadzimy mające na celu pozyskanie finansowania z różnych źródeł tj. kredytu pomostowego, sprzedaży aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością czy plasowaniem emisji obligacji zamiennych na akcje mogą radykalnie zmienić sytuację i zdecydowanie polepszyć naszą płynność a co jest z tym związane ocenę agencji" - komentuje Przemysław Szkudlarczyk, Wiceprezes Zarządu PBG.
Ratingi zostały umieszczone na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia. Analitycy agencji będą w szczególności obserwować możliwość poprawy sytuacji płynnościowej uzależnionej od relacji z bankami i dostępu do bieżących źródeł finansowania, a także perspektyw Grupy, których odzwierciedleniem będą prognozy wyników finansowych. Te zostaną opublikowane w czerwcu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.