Tegoroczna konferencja dotyczyła praktycznych aspektów technologii betonu, innowacyjnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i konstrukcyjnych. Jej zakres tematyczny obejmował: drogi betonowe; budownictwo mostowe; betonowe konstrukcje masywne; beton towarowy; beton a zrównoważone budownictwo; cementy i betony z dodatkami mineralnymi; prefabrykację betonową; właściwości mieszanki betonowej; właściwości betonu stwardniałego; beton w infrastrukturze komunalnej; architekturę betonową; prawne i techniczne aspekty wykonywania i napraw konstrukcji betonowych; współczesne tendencje w budownictwie. 

Trzy dni konferencji były po brzegi wypełnione interesującymi wystąpieniami. W obradach udział wzięli wybitni specjaliści, m.in.: Jan Biliszczuk, Cezary Madryas, Wojciech Radomski oraz Jan Małolepszy.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania referatów, poświęconych m.in.: tendencjom rozwojowym w technologii betonu, rozwojowi konstrukcji i technologii nawierzchni betonowych w Polsce, budownictwu mostowemu w naszym kraju, domieszkom do betonu oraz ukraińskiemu rynkowi budowlanemu. Drugiego dnia odbyły się sesje tematyczne.

W trakcie pierwszej, dotyczącej nowoczesnych rozwiązań w technologii betonu, omówiono m.in.: beton jako materiał osłon w budownictwie związanym z energetyką jądrową, specyfikację techniczną betonu stosowanego w projekcie rozbudowy Kanału Panamskiego (budowa trzeciego zestawu śluz), a także technologię produkcji i montażu prefabrykowanej obudowy tunelu II linii metra w Warszawie. 

W sesji o betonie towarowym skupiono się m.in. na: betonie podwodnym (na przykładzie realizacji nabrzeża w porcie zewnętrznym w Świnoujściu dla potrzeb gazoportu), realizacji ścian zbiorników na płynny gaz ziemny w technologii ślizgowej w ramach projektu budowy terminalu LNG w Świnoujściu oraz ekologicznej alternatywie dla betonów samozagęszczalnych.

Z kolei w czasie sesji dotyczącej dróg i mostów wygłoszono referaty poświęcone m.in.: zrównoważonemu rozwojowi technologii nawierzchni betonowych, wykorzystaniu cementu w betonach mostowych na przykładzie budowy mostu przez rzekę Wisłę k. Kwidzyna, trwałości betonu w budownictwie drogowo-mostowym, jak również mostom zbudowanym metodą „przęsło po przęśle” z użyciem przesuwnego rusztowania.

Ostatniego dnia konferencji zorganizowano sesję „Cementy i betony z dodatkami mineralnymi”, w ramach której przedstawiono zagadnienia m.in.: znaczenia cynku w procesie produkcji klinkieru i jego wpływu na właściwości cementu, składu, właściwości i mikrostruktury betonu oraz betonu towarowego, a także wpływu popiołów lotnych wapiennych na współczynnik przepuszczalności gazów i wodoszczelność betonu. W trakcie bloku poruszającego temat właściwości mieszanki betonowej i stwardniałego betonu, uczestnicy wysłuchali wystąpień dotyczących m.in.: badań wiązania i twardnienia cementu portlandzkiego w obecności wybranych domieszek do betonu, wpływu ciśnienia hydrostatycznego na właściwości podwodnych betonów naprawczych oraz zastosowania betonu architektonicznego na przykładzie budowy Centrum Jana Pawła II w Krakowie. 

Ważnym elementem obrad były dwie dyskusje panelowe, w których wzięli udział eksperci. Pierwsza, pn. „Inwestor, Projektant, Producent, Wykonawca, Nadzór – Zaklęty krąg?” była prowadzona przez Jana Biliszczuka. Wzięli w niej udział przedstawiciele: Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, firmy ANTABA Nadzór inwestycyjny, Biura Komunikacyjnego i Przemysłowego Gotowski oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Druga dyskusja, pn. „Gospodarka a budownictwo polskie do 2015” była prowadzona przez Marka Wielgo z Gazety Wyborczej. W roli ekspertów wystąpili: Tadeusz Jarmuziewicz z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Adrian Furgalski (Zespół Doradców TOR) oraz Marcin Peterlik (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową).

W ramach konferencji zorganizowano także „Warsztaty betonowe”, dotyczące nowoczesnych metod diagnostyki betonu w konstrukcji. Obejmowały one pokazy i prezentacje głównie nowych rozwiązań technicznych, użytecznych w badaniach betonowych obiektów budowlanych. Ponadto po raz drugi odbył się konkurs „Power Concrete”, którego celem była prezentacja współczesnych możliwości technologicznych betonu. W trakcie uroczystej kolacji wręczono Nagrody DNI BETONU, zaś wieczór umilał występ Kwartetu Obsession.

Założeniem organizatorów było stworzenie dobrych warunków do współpracy i kontaktu pomiędzy środowiskiem naukowym i przemysłem. Tegoroczne spotkanie w Wiśle udowodniło, że DNI BETONU to najważniejsza w Polsce konferencja poruszająca tak wszechstronnie zagadnienia technologiczne, materiałowe i konstrukcyjne betonu. Zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się jesienią 2013 r.

Zobacz fotogalerię