Bauma jest organizowana w cyklu trzyletnim i jest to najważniejsze oraz największe na świecie wydarzenie branżowe w sektorze budowlanym. Tym razem do Monachium przyjechało 3420 wystawców z 57 krajów - najwięcej z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Rosji, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski. Mieli oni do dyspozycji rekordową powierzchnię wystawienniczą - ponad 570 tys. m2 w 16 halach oraz 390 tys. m2 na zewnątrz.

Choć organizator spodziewał się 450 tys. gości, ostatecznie wydarzenie przyciągnęło aż 530 tys. zwiedzających z ponad 200 krajów. To najlepszy wynik w historii tych targów. Liczba osób przybyłych z zagranicy wyniosła ponad 200 tys. i była wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Krajem partnerskim tegorocznej Baumy była Indonezja, z której przyjechało około 800 gości.

Jak podkreślał Ron DeFeo, prezes i CEO firmy Terex Corporation, Bauma, jako największe targi w branży, stanowią unikalną możliwość spotkania klientów z całego świata. Dzięki tak dużej liczbie zwiedzających udało się zawrzeć liczne kontrakty i nawiązać wiele kontaktów biznesowych, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Wystawcy zaprezentowali najnowsze produkty oraz innowacyjne maszyny budowlane i górnicze. Odbyły się liczne pokazy na żywo, w trakcie których zwiedzający mieli okazję przekonać się o możliwościach sprzętu. Tematycznie targi podzielono na cztery sektory związane z: placem budowy; górnictwem, wydobyciem i przetwarzaniem surowców; produkcją materiałów budowlanych; dostawcami komponentów i usług. Wystawcy często zwracali uwagę na to, że dla nich tegoroczna Bauma okazała się ogromnym sukcesem. Na nasze stoiska zaglądali klienci z całego świata i podpisaliśmy bardzo dużo nowych zamówień – cieszył się Stefan Heissler, członek rady nadzorczej Liebherr-International AG. Z kolei Michael Heidemann, prezes zarządu Zeppelin Baumaschinen GmbH mówił, że na stoisku sprzedano więcej maszyn niż kiedykolwiek wcześniej i ustanowiono tym samym nowy rekord.

Bauma = innowacje

Monachijskie targi Bauma słyną z tego, że są miejscem premiery wielu nowinek technicznych. Nie sposób wymienić wszystkich, które zaprezentowano na targach, ale warto wspomnieć chociaż kilka z nich. Firma Herrenknecht AG przedstawiła technologię Pipe Express, za którą została uhonorowana nagrodą Bauma Innovation 2013. Pipe Express to technologia układania rurociągów liniowych bez potrzeby wykonywania szerokich wykopów – wyjaśnia Dymitr Petrow-Ganew. Została w niej zaadaptowana głowica mikrotunelowa z tzw. wozidłem, czyli całym systemem Pipe Express. Umożliwia ona instalowanie pod ziemią rurociągów o średnicy 800–1500 mm – dodał. Technologia ta przynosi liczne korzyści. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Herrneknecht, system zapewnia bardzo dużą wydajność układania gotowego rurociągu - około 500 m/dzień. Ponadto jednorazowy odcinek, jaki można układać, wynosi do około 1 km. Przy tym systemie nie ma potrzeby odwadniać terenu, więc można instalować rurociągi poniżej poziomu wody gruntowej. Kolejną istotną zaletą jest 4-krotne zmniejszenie placu budowy - szerokość placu budowy przy układaniu „normalnych” rurociągów wynosi około 40 m, podczas gdy przy Pipe Express zaledwie 10 m. Oprócz zaprezentowania dobrze znanych klientom technologii do budowy różnego rodzaju tuneli, urządzeń do wierceń głębokich, układania instalacji podziemnych oraz rurociągów liniowych, firma przedstawiła najnowsze produkty, czyli urządzenia dla górnictwa, jak np. Boxhole Boring Machine (BBM).

Z kolei firma DOKA Polska  sp.  z o.o. zaprezentowała maszyny z zakresu czterech grup tematycznych: energia (systemy szalunkowe i deskowania dla budownictwa energetycznego); budynki wysokie (deskowania „highrise”, czyli systemy samowspinające i wspinające, które umożliwiają wznoszenie dużych budynków na bardzo małym obszarze dostępnym w centrach miast); transport (budowa infrastruktury komunikacyjnej: dróg, mostów i innych obiektów inżynieryjnych); budownictwo mieszkaniowe (np. system panelowy stropowy Dokadek 30). Jak wyjaśnił prezes zarządu firmy Wojciech Schefke, Dokadek 30 to system, który pozwala na deskowanie dużych powierzchni w bardzo krótkim okresie czasu; pozwala na szybkie ich rozszalowanie i przestawianie deskowania na następny etap produkcji. Promocja tego systemu to część naszego planu rozwojowego w Polsce, który składa się z wprowadzania nowych systemów na rynek polski. Kolejnym, bardzo ważnym dla firmy tematem są systemy bezpieczeństwa, czyli kompleksowe zabezpieczanie budów: barierki, pomosty i  temu podobne artykuły, które będą wprowadzane na nasz rynek.

Nowości produktowe znalazły się również na stoisku marki Ditch Witch. Zaprezentowano na nim m.in. najnowszą maszynę JT60 o mocy 200 KM, kompatybilną z młotkiem. Jak wspomniał Björn Säwe, dyrektor zarządzający Grupy JLM, Ditch Witch Electronics prezentuje w tym roku najnowszą linię systemów pomiarowych TK. Jest to nowoczesny, łatwy w użyciu sprzęt, dzięki któremu można śledzić wiercenie do głębokości 33 m. Ponadto przedstawiono nowy lokalizator z 70 częstotliwościami pomocnymi w znalezieniu kabla pod ziemią. Dodał również, że na stoisku wystawienniczym przedstawiono także produkty Hammerhead. Scott Smith podkreślił, że rynek polski od dawna jest ważny dla firmy Ditch Witch. Od wczesnych lat 70. XX w. rozwinęliśmy bardzo silne relacje handlowe. (…) Jest mi bardzo miło powiedzieć, że w tym roku firma JL Maskiner w Polsce, będąca dystrybutorem Ditch Witch w tym kraju, obchodzi 20-lecie istnienia.

Jak objaśniał Michał Sieńko z firmy Serafin P.U.H., będącej polskim dystrybutorem urządzeń Digga, na Baumie prezentowano m.in. największe i najmniejsze napędy wiertnicze, jakie obecnie są produkowane; system Digga LIGN do pionowania odwiertu lub pali wkręcanych, jak również system SCS do kontroli wahania wiertnicy zamontowanej na ramieniu koparki. Oprócz tych produktów przedstawiono również m.in. koparki łańcuchowe i inne napędy wiercące.

Z kolei firma Terra zaprezentowała maszyny do horyzontalnych wierceń kierunkowych TJ 1804 F i TJ 2808 F oraz kilka nowości z zakresu maszyn przeciskowych, zaś firma Thaler przedstawiła serię nowych wciągarek KE-SP wraz z systemem pomiarowym TM 3000. 

Nagrody Bauma Innovation 2013

14 kwietnia odbyło się wręczenie nagród Bauma Innovation, którymi wyróżniane są firmy mające duży wkład w unowocześnianie maszyn budowlanych. W tym roku wpłynęło 156 zgłoszeń z Niemiec i z zagranicy, a z nich wyłoniono 15 przełomowych osiągnięć i rozwiązań. Ostatecznie uhonorowano sześciu laureatów w pięciu kategoriach:

„Pipe Express” – firma Herrenknecht (kategoria Maszyny);

„AutoPilot Field Rover” - Wirtgen (kategoria Części maszyn);

„Nowatorskie wykonanie fundamentów palowych pod turbinę pływową” - Bauer Spezialtiefbau i „Wieże wiatrowe zbudowane za pomocą obrotowych żurawi” - Max Bögl (kategoria Procesy/prace budowlane);

„Analizator online rozmiaru ziarna materiałów sypkich” – Uniwersytet Techniczny w Clausthal (kategoria Badania);

„Mobilna koparka 2013” – Kaiser AG Fahrzeugwerk (kategoria Projekt).

Targi Bauma 2013 to wiodące na świecie wydarzenie branżowe w sektorze budowlanym, w którym po prostu trzeba uczestniczyć. Mimo kryzysu gospodarczego wydarzenie to okazało się rekordowe pod każdym względem. Po raz kolejny wyniki osiągnięte podczas Baumy dowiodły, że jest ona liderem na liście wydarzeń targowych w branży budowlanej.

Następna edycja odbędzie się za trzy lata - w dniach 11-17 kwietnia 2016 r. 

 

Zobacz fotogalerię z targów Bauma 2013 - wystawa zewnętrzna

Zobacz fotogalerię z targów Bauma 2013 - wystawa wewnętrzna

 

  Zobacz wideorelację z targów Bauma 2013