Infrastrukturę osiedla Nowe Żerniki finansuje miasto Wrocław. Zabudowa ma zostać zrealizowana do końca 2016 r.

Sama koncepcja wywołuje jednak sporo kontrowersji wśród mieszkańców. Twórcy koncepcji osiedla odpierają jednak zarzuty. Uważają, że osiedle nie powstanie w „szczerym polu”, jak to określają internauci, a lokalizacja pod zabudowę została starannie wybrana – osiedle powstanie na osi komunikacyjnej ul. Kosmonautów, w pobliżu dwóch linii kolejowych, które powinny być włączone w transport miejski.

Podkreślają również, że łatwiej jest zbudowanie w pierwszej kolejności infrastruktury technicznej i społecznej, a potem budynków mieszkalnych. Twórcy projektu starają się także pokazać, że obecny model rozwoju polegający na wyrywkowym zabudowywaniu działek warto uzupełnić o spójne ramy przestrzenne i scenariusz społeczny.

Z kolei przeciwnicy projektu wskazują, że może warto byłoby rozważyć zmniejszenie osiedla i podkreślić jego innowacyjność względem innych, podobnych inwestycji. Uważają również, że transport na osiedlu powiela przestarzały, oparty na samochodzie schemat.

Inspiracją dla organizatorów przedsięwzięcia była wystawa sprzed ponad osiemdziesięciu lat – Wohnung und Werkraum (WuWA), zorganizowana przez śląski oddział Werkbundu – jedna z ośmiu podobnych inicjatyw w Europie, zrealizowanych na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Stąd nazwa projektu - Wuwa2.