Aluminium jest materiałem bardzo powszechnym. Ze względu na swoje właściwości plastyczne, doskonale poddaje się obróbkom, takim jak cięcie, gięcie, kucie czy walcowanie. Ponadto jest materiałem lekkim i odpornym na korozję oraz wiele środków chemicznych.
Fot. Shutterstock
Właściwości wytrzymałościowe czystego aluminium są niskie. Dlatego obecnie stosuje się stopy i domieszki aluminium, które po odpowiedniej obróbce cieplnej uzyskują kilkukrotnie większą wytrzymałość i korzystne parametry konstrukcyjne. W zależności od rodzaju stopów aluminiowych, a tym samym uzyskanych własności, wykorzystywane są one do produkcji w różnych gałęziach przemysłu.
Powszechne zastosowanie aluminium w przemyśle (budownictwo, budowa maszyn, przemysł spożywczy itp.) sprawia, iż wykonuje się z niego różnego rodzaju wyroby i półfabrykaty hutnicze (http://www.narzedziownie.pl/?t=k&i=1014&n=1032).
Jakie wyroby wykonuje się z blach aluminiowych?
W przemyśle spożywczym z blach aluminiowych wykonuje się różnego rodzaju opakowania, np. puszki na napoje czy folie aluminiowe spożywcze do pakowania żywności. Również stosuje się ją do produkcji naczyń, pojemników i garnków do produktów spożywczych, jak i chemicznych oraz przedmiotów gospodarstwa domowego.
Blachy ze stopów aluminiowych o dobrych właściwościach wytrzymałościowych stosowane są w konstrukcji maszyn i urządzeń. W budownictwie z kolei wykorzystuje się blachy aluminiowe odporne na korozję i z dobrą podatnością na formowanie, do produkcji okładzin elewacyjnych, pokryć dachowych czy fasad okien.
Stopy arkuszy aluminiowych o dobrej wytrzymałości mechanicznej, odporności na korozję (szczególnie na wodę morską) oraz charakteryzujące się dobrą spawalnością wykorzystuje się w przemyśle okrętowym i maszynowym, motoryzacyjnym oraz do urządzeń ogólnego przeznaczenia. Między innymi w branży stoczniowej wykonuje się elementy spawane masztów, platform, elementów statków, takich jak np. nadbudówki.
Blachy aluminiowe wykorzystuje się również do produkcji aparatury chemicznej, medycznej, zbiorników ciśnieniowych i magazynowych, rurociągów, układów hydraulicznych, form wtryskowych do maszyn produkcyjnych oraz m.in. jako elementy tłoczników i wykrojników, przeznaczonych do obróbki blach. Blachy aluminiowe mają także zastosowanie w elementach nośnych ciężarówek, autobusów, dźwigów i wagonów kolejowych. Wiele informacji na temat procesów obróbkowych blach aluminiowych można zaczerpnąć ze strony jednego z większych producentów: www.bmtpro.com.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.