Sposób nakładania i usuwania powłok malarskich uzależniony jest od rodzaju podłoża oraz stosowanej farby – wytyczne w tym zakresie określa producent, można znaleźć je w karcie technicznej produktu. Najnowsze metody skupiają się na skróceniu całego procesu oraz poprawie jakości jego wykonania.
Fot. Shutterstock
Metoda kataforetyczna
Malowanie metodą kataforetyczną, czyli zastosowanie podkładu przed malowaniem nawierzchniowym, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Metoda ta wykorzystuje zjawisko elektroforezy. Metalowy przedmiot zanurza się w roztworze, przez który przepływa prąd, a po podłączeniu napięcia naładowane elektrycznie cząstki farby osadzają się równomiernie na całej powierzchni detalu – dzięki temu, że cząsteczki przemieszczają się po liniach pola elektrycznego, farba pokrywa nawet bardzo trudno dostępne zakamarki. Grubość powłoki malarskiej wynosi od 10 do 50 mikrometrów w zależności od zastosowanej wartości napięcia.
Malowanie proszkowe
Malowanie proszkowe to alternatywa dla malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Polega na stosowaniu natrysku elektrokinetycznego albo elektrostatycznego. Na oczyszczony (mechaniczne albo chemicznie), uziemiony metalowy przedmiot nakłada się farbę w postaci proszku, następnie pomalowaną część wkłada się do pieca. Tam, pod wpływem wysokiej temperatury (ok. 200 stopni Celsjusza), powłoka topi się i utwardza – jej grubość waha się od 60 do 120 mikrometrów. Metoda proszkowa pozwala uniknąć marszczeń, zacieków i wszelkich innych nierówności na pomalowanej powierzchni. Powłoki nakładane proszkowo chronią metal przed korozją, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Malowanie proszkowe stosuje się między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i meblarskim.
Piroliza
Usuwanie starych warstw farby metodą pirolizy wykorzystuje proces rozkładu związków organicznych pod wpływem wysokiej temperatury. Piroliza jest idealnym rozwiązaniem przy czyszczeniu mocno zabrudzonych lakierem detali. Elementy poddawane są obróbce w piecu przystosowanym do tego procesu – w temperaturze około 430 stopni Celsjusza, bez dostępu powietrza. Piroliza dokładnie oczyszcza detal, a przy tym nie prowadzi do odkształceń i zmian właściwości materiału, z którego wykonany jest lakierowany element. Korzysta się z niej przede wszystkim przy usuwaniu lakieru z krat, stelaży, felg samochodowych, płotów, konstrukcji stalowych i aluminiowych. Urządzenia do usuwania powłok malarskich metodą pirolizy można zamówić na stronie www.zugilprojekt.pl.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.