Budownictwo związane jest z dużym ryzykiem zawodowym, dlatego zawsze należy dołożyć wszelkich starań, by minimalizować zagrożenia wypadkami. Bez względu na rozmiar inwestycji przepisy BHP obowiązują wszystkich wykonawców oraz zleceniodawców.
Fot. Shutterstock
Odpowiednie warunki pracy
Zabezpieczenie placu budowy przed awarią jest obowiązkiem wykonawcy, a wszystkie prace tego typu muszą zostać uwzględnione w dzienniku budowy (bip.malopolska.pl/umigskawina/Download/get/id,575387.html). Zanim budowlańcy rozpoczną działalność, należy sprawdzić, jakie są potencjalne zagrożenia w danym miejscu oraz kto może zostać poszkodowany i w jakim stopniu. Na placu największe zagrożenia dotyczą upadków z wysokości, porażeń prądem elektrycznym, kontaktu z niebezpiecznymi substancjami, wdychania włókien azbestowych, wypadków maszyn budowlanych, uderzeń ciężkimi przedmiotami, przysypania ziemią podczas wykonywania wykopów. Z tego względu każdy pracownik musi przejść odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy. Ponadto obowiązkiem wykonawcy jest ograniczenie liczby pracowników, którzy mogliby doznać uszczerbku na zdrowiu podczas robót (np. w trakcie prac, podczas których dochodzi do dużej emisji hałasu). Z kolei sami pracujący powinni się stosować do procedur, jakie zostały ustalone dla realizowanej inwestycji budowlanej. Należy też uświadomić im, jak powinni się zachować, gdy dojdzie do ewentualnej awarii (np. uszkodzenia gazociągu). Niestety błędy organizacyjne są jedną z najczęstszych przyczyn awarii.
Stan techniczny maszyn
Nawet niepozornie wyglądającej budowie obecność większych maszyn jest standardem. Ich stan techniczny w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie pracowników. Wielu awarii można uniknąć, eliminując urządzenia niesprawne, należy też pamiętać o tym, by do pracy z nimi dopuszczać wyłącznie osoby z uprawnieniami. Pojazdy mechaniczne powinny być oddzielone od miejsc, w których przebywają ludzie – jeśli pojazd jest w ruchu, pozostali pracownicy muszą znajdować się w bezpiecznej odległości.
Obowiązkiem wykonawcy jest sprawdzenie, czy maszyny ruchome (żurawie, podesty) zostały zainstalowane zgodnie z instrukcją, natomiast w przypadku koparek, spychaczy, wywrotek i tym podobnych pojazdów obowiązkowo należy dokonywać przeglądów technicznych. Jeśli zostanie wykryta usterka, maszyna powinna zostać wycofana z placu budowy i poddana konserwacji. Ofertę profesjonalnego serwisu maszyn budowlanych można znaleźć na stronie http://wojcikfhu.pl. By uniknąć awarii, należy też zadbać o dobry stan dróg wewnętrznych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.