Kształtowniki znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu, jak również w rozwiązaniach prywatnych. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych elementów. Jak sama nazwa tych produktów wskazuje, bardzo ważny jest ich kształt w przekroju poprzecznym. Swoją formą elementy te często przypominają litery, stąd też nazwy poszczególnych typów:

- ceownik (litera C),

- teownik (litera T),

- dwuteownik (dwie połączone litery T),

- zetownik (litera Z),

- kątownik (litera L),

- oraz płaskownik.

Kształtowniki dzielimy ponadto na otwarte i zamknięte. Poza podstawowymi wariantami wyróżniamy również produkty precyzyjne, specjalne oraz elementy przeznaczone do systemów stolarki profilowej, które zaadaptowane są do bardziej szczegółowych zastosowań. Z kształtowników można wykonać szyny bądź też profile zamknięte prostokątne lub kwadratowe. Według potrzeb możliwe jest również zamówienie rozwiązań niestandardowych z unikalnym kształtem lub długościami.

Zastosowanie kształtowników

Kształtowniki są wykorzystywane głównie w przemyśle meblowym oraz w budownictwie. Elementy te doskonale przydają się podczas produkcji mebli metalowych, biurowych, a także ogrodowych. W budownictwie kształtowniki stosuje się jako elementy konstrukcyjne, podtrzymujące, ale również jako części do wznoszenia ścian, fasad czy dachów. Coraz częściej kształtowniki w formie profili rurowych znajdują zastosowanie jako elementy dekoracyjne budynków – jest to rozwiązanie szczególnie cenione przez architektów wnętrz.

Kształtowniki to produkty bardzo uniwersalne, które mogą być użyte w różnych dziedzinach i branżach. Ich główną zaletą jest łatwy i szybki montaż, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w budownictwie – nawet amatorskim. Odpowiednio dobrane profile mogą stanowić element podtrzymujący inne urządzenia takie jak klimatyzatory lub centrale wentylacyjne. Kształtowniki często stanowią również elementy konstrukcyjne lekkich ścianek działowych. Bogatą ofertę kształtowników można znaleźć na stronie Primo Stal.

 Wyroby te są tanie i lekkie, dzięki czemu mogą być użyte praktycznie w każdym miejscu. Występują w różnych formach i kształtach, co pozwala na właściwy dobór elementu do konkretnych sytuacji i potrzeb (źródło http://tkhb.pl/files/obrobki-tkse2010-pl.pdf).