Zakopane otrzymało ponad 5 mln zł dofinansowania na projekt modernizacji zabytkowych budynków dworca PKP.
Zakopane: tak będzie wyglądał zmodernizowany dworzec PKP. Fot. UM Zakopane
Prace obejmą dwa budynki - główny, w którym obecnie mieszczą się kasy PKP, oraz sąsiedni - niegdyś znajdowała się w nim przychodnia lekarska.
W budynku głównym wyremontowane zostanie pierwsze piętro oraz poddasze - znajdzie się tu mediateka, czyli nowoczesna biblioteka z wygodnymi miejscami do pracy indywidualnej (tzw. strefa ciszy), stanowiska komputerowe oraz miejsce spotkań.
Z kolei na parterze budynku dawnej przychodni powstanie informacja turystyczna, a w podziemiu – klub muzyczny. Pierwsze piętro i poddasze ma zagospodarować Zakopiańskie Centrum Kultury.
Fot. UM Zakopane
W związku z tym, że to obiekt zabytkowy, zachowany zostanie układ pomieszczeń oraz architektoniczne detale.
- Pomysły na zagospodarowanie przestrzeni dworca PKP pojawiły się podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych. Wyremontowanie budynku to jedno, ale jeszcze ważniejsze jest zaplanowanie, co powinno się w nim znajdować, by to miejsce żyło. Dzięki pomysłom mieszkańców i pozyskanym funduszom mamy szanse stworzyć w mieście bardzo potrzebną, a przy tym przyjazną przestrzeń - dodaje Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Pozyskane dofinansowanie pokryje jedną trzecią wartości projektu. Pozostałą kwotę miasto będzie się starało pozyskać z innych programów.
Chcą ograniczyć korki
Magistrat złożył też wniosek o prawie 13,4 mln zł dofinansowania na przystosowanie parteru budynku głównego do obsługi ruchu pasażerskiego oraz na budowę zintegrowanego centrum komunikacji kolejowej i autobusowej.
- Chcemy zlokalizować w jednym miejscu komunikację autobusową dalekobieżną i lokalną. Tak, by turysta lub mieszkaniec po wyjściu z pociągu od razu w wygodny i intuicyjny sposób mógł przesiąść się na komunikację lokalną - tłumaczy Wiktor Łukaszczyk, zastępca burmistrza, dodając: - Po latach bardzo niewielkiego udziału przejazdów kolejowych w podróżach do i z Zakopanego, wreszcie pojawiła się realna szansa na zmianę: bardzo wyczekiwana przez nas budowa linii kolejowej Podłęże–Piekiełko, modernizacja kolejowej zakopianki, wreszcie uruchomienie wahadłowego połączenia kolejowego między Zakopanem a Nowym Targiem. A tylko kolej i sprawna komunikacja miejska jest jedynym sposobem na ograniczenie niechlubnych korków w mieście i na zakopiance.
Wyniki naboru znane będą w drugiej połowie br. Władze Zakopanego liczą, że pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku.
Przeczytaj także: Ruszyła budowa tunelu na Zakopiance
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.