- Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, dał zielone światło do rozbudowy Portu Gdańskiego - informuje Gazeta Polska Codziennie.
Jest zielone światło dla Portu Centralnego. Wizualizacja: Port Gdańsk.
Tym samym ma powstać Port Centralny, który będzie w stanie konkurować o rozwijający się handel morski z portami krajów Zachodniej Europy i krajów bałtyckich.
W artykule przywoływany jest raport specjalistów z Akademii Morskiej w Gdańsku, z którego jednoznacznie wynika, że jeśli Port Gdański nie zwiększy zdolności przeładunkowej z około 75 mln do 140 mln ton rocznie (z rezerwą przeładunkową), nie będzie się liczył w walce o międzynarodowy handel morski.
Koncepcja budowy Portu Centralnego zawiera się w „Strategii rozwoju Portu Gdańsk do roku 2027". Zgodnie z planem, mają powstać m.in. terminale z dostępem do nowoczesnej infrastruktury lądowej - dróg i torów kolejowych.
GPC przytacza też dane Banku Światowego, że w najbliższych latach nastąpi szybki wzrost obrotów handlowych. W takim przypadku do Portu Gdańskiego może przypływać nawet 100 mln ton towarów.
Port Gdańsk znajduje się w centralnej części południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Składa się z portu wewnętrznego, w którym możliwy jest m.in. przeładunek wyrobów hutniczych, zboża, nawozów sztucznych czy węgla, oraz z portu zewnętrznego - są tam m.in. specjalistyczne bazy przeładunku paliw płynnych.
W porcie zewnętrznym jest również nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.
Przeczytaj także: Przeczytaj także: ambitne plany portu w Gdańsku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.