Na szczytach gór, skalnych ścianach i w jaskiniach... Odważysz się tam zamieszkać?
Choć umieszczenie budynku w rozpadlinie skały czy drążenie potrzebnych otworów i kanałów jest często karkołomnym zajęciem, wielu architektów i budowniczych decyduje się na takie rozwiązanie. Czy efekt jest satysfakcjonujący? Do większości takich miejsc można wybrać się w czasie wakacji i osobiście sprawdzić.
Villa Vals, Vals, Szwajcaria
Obiekty budowane na terenie Vals muszą spełniać bardzo restrykcyjne warunki zabudowy - często też nie uzyskuje się zgody na budowę w danym miejscu. W związku z tym, by nie zaburzać krajobrazu, architekci postanowili wykorzystać jaskinię znajdującą się we wzgórzu i tam umieścić hotel Villa Vals.
Zamek Predjama (Predjamski Grad), Słowenia
XII-wieczny zamek nad rzeką Lokvą. Umiejscowiony w 123-metrowej skalnej jaskini, której korytarze również zagospodarowano na potrzeby właścicieli, a także okolicznej ludności, która nierzadko chroniła się w tej budowli przed niebezpieczeństwami.
Jednym z jego mieszkańców był słoweński Janosik - XV-wieczny bohater, rycerz Erazm Lueger, który grabił przejeżdżających handlarzy i rozdawał łupy biednym.
Około 800 lat po wybudowaniu, w zamku pojawiły się takie nowinki jak oświetlenie elektryczne, ale jaskinię pod zamkiem nadal zajmują kolonie nietoperzy...
Dom w kanionie, Monticello, Utah, USA
Ci, którzy pragną doświadczyć spokojnego, cichego i samowystarczalnego życia, mogą spróbować odkupić od właścicieli ten nietypowy dom ukryty w ścianie skalnej kanionu. Możliwość zamieszkania na odludnej ziemi stanu Utah kosztowała jedyne 990 tys. USD - należy się zatem przygotować na podobny wydatek. Ciekawą opcją byłoby też wykorzystanie którejś z kolejnych jaskiń, umiejscowionych w kanionie...
Górska stacja Aiguille du Midi, masyw Mont Blanc
Dla tych, których znudzą amerykańskie pustkowia, otwiera swoje podwoje stacja na szczycie Aiguille du Midi (Iglica Południowa). Warto wiedzieć, że po raz pierwszy północny wierzchołek tego szczytu został zdobyty w 1818 r. przez Polaka - Antoniego Malczewskiego, alpinistę, ale i poetę preromantycznego.
Przejście, a zarazem punkt widokowy
Nie trzeba mieć jednak alpinistycznych zapędów - na Iglicę można wjechać kolejką z Chamonix, które znajduje się u stóp góry. Taras widokowy dostępny jest dzięki windzie, zamontowanej w skale.
Kapsuła Skylodge, Cuzco, Peru
Z kapsuły Natura Vive Skylodge rozciąga się przepiękny widok na Świętą Dolinę Inków (perspektywa około 300 st.) - jednak nie każdy zdecydowałby się na 400-metrową wspinaczkę lub zjazd trasą linową po to, by spędzić noc w zawieszonej na ścianie góry metalowo-szklanej kapsule o wymiarach 7,5 x 2,5 m - lub nawet by zjeść tam posiłek.
W kapsułach nie trzeba spędzić całej nocy - można cieszyć się pięknymi widokami jedząc specjalnie przygotowany posiłek.
Warto dodać, że 3-kapsułowy kompleks hotelowy wyposażony jest nie tylko w sypialnię i punkt widokowo-jadalny, ale też w łazienkę, która zapewni komfort przez cały pobyt na skalnej ścianie.
Positano, Włochy
Jeśli peruwiańska kapsuła wydaje się za mała - to może dom? W Positano, we Włoszech, na skalnej ścianie zbudowane jest niemal całe miasto.
Wisząca Świątynia (Wiszący Klasztor) znajduje się około 50-60 m nad ziemią na zboczu Heng Shan, jednej z pięciu wielkich gór taoizmu. Została zbudowana ponad 1400 lat temu w naturalnych jaskiniach i zagłębieniach skalnych. Składa się z ponad 40 pawilonów obudowanych drewnem i połączonych kładkami i mostami. W 2010 r. została umieszczona na liście najbardziej niebezpiecznych budynków magazynu "Time".
To ostatnia propozycja w zestawieniu - miejsce, kóre jeszcze nie istnieje. Casa Brutale to projekt, który ujrzał światło dzienne dwa lata temu, ale dopiero niedawno zyskał inwestora. Zostanie zrealizowany w Libanie, dla właściciela agencji obrotu nieruchomościami.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.