1. Strop oparty o konstrukcję komina systemowego

W przypadku komina systemowego niemożliwym jest opieranie stropu o jego konstrukcję. Wymagana jest dylatacja (tj. szczelina) między kominem a konstrukcją domu. W przypadku materiałów palnych przerwa powinna wynosić 3 cm, Jeśli mamy do czynienia z materiałami palnymi: 5 cm. W każdym wypadku powinna zostać także wypełniona niepalną wełną mineralną.

2. Bliskość drewnianych elementów konstrukcji domu

Temperatura kominów może dochodzić nawet do 600℃, więc ważnym jest, by oddzielić wszelkie łatwopalne elementy konstrukcji domu. Warto pamiętać o wymogu dylatacji wynoszącej co najmniej 5 cm, co pozwoli uniknąć niebezpiecznych wypadków.

3. Nieprawidłowa instalacja czopucha

Może skutkować nieefektywnym działaniem komina, a nawet w najgorszym wypadku narażeniem zdrowia domowników – właśnie dlatego trzeba przywiązywać bardzo dużą wagę do instalacji czopucha. Według zaleceń powinien być zamocowany ze spadkiem nie mniejszym niż 5% i nie powinien być dłuższy niż 2 m.

4. Niezalana stopa fundamentowa

Jeśli fundament nie zostanie zalany, nie będzie zapewniał solidnego podparcia kominowi systemowemu. Są to smukłe konstrukcje, które wymagają stabilności. Gdy nie zostanie zapewniona, może to skutkować pękaniem na łączeniach, a w ekstremalnych przypadkach nawet zawaleniem się dachu.

5. Elementy różnych producentów

Nie wszystkie elementy muszą być ze sobą kompatybilne, wtedy gdy kupuje się je od różnych producentów. Nawet jeśli przy zakupie cena będzie bardziej atrakcyjna, to prawdopodobnym jest, że koszty późniejszych napraw przewyższą zaoszczędzoną kwotę. Warto więc myśleć racjonalnie i postawić jakość i skuteczność nad ceną. W tym celu warto dokonać zakupu właśnie u jednego producenta, np. na stronie systemykominowe.pl, by móc się cieszyć wysoką jakością przez długie lata.

O ile trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach podczas stawiania komina systemowego, ich liczba nadal nie jest porównywalna do budowania tradycyjnych kominów. Systemy kominowe są proste w montażu, a do tego wyróżniają się wysoką jakością, bezpieczeństwem i ekonomicznością. Warto więc się niego zdecydować, a zapamiętanie powyższych rad pozwoli uniknąć niechcianych niespodzianek.

Przeczytaj również: Mieszkanie dla Młodych: jak pozyskać dofinansowanie?