Czym jest mieszkanie w stanie deweloperskim?

Warto wspomnieć, że dziś nie ma jednej definicji, która określa, jak wygląda standard deweloperski. U każdego dewelopera są inne zasady, dlatego może być tak, że inwestycje będą różniły się detalami, taki jak wykończenie okien czy parapetów. Wszystkie szczegóły znajdziesz w umowie, którą podpisujesz. Dlaczego ważne jest szczegółowe opisanie i weryfikacja poszczególnych punktów, aby przy odbiorze mieszkania nie mieć wątpliwości, że wszystko zostało zrobione dobrze.

Jeśli chodzi jednak o najczęściej spotykany standard deweloperski to:

  • wyprowadzona jest instalacja wod-kan, elektryczna, wentylacja,
  • grzejniki,
  • tynk gipsowy,
  • ściany przygotowane do pomalowania,
  • przygotowanie podłóg, czyli wylewka,
  • okna PCV i parapety,
  • drzwi.

Coraz więcej osób decyduje się jednak na tzw. wykończenie pod klucz, czyli wykonanie wszystkich prac remontowych, po których możesz już się wprowadzać z meblami. Jest to oczywiście droższe rozwiązanie, jednak bardzo wygodne dla tych, którzy nie potrafią zdecydować się, jaką ekipę remontową zatrudnić. Zdarza się też tak, że najlepsi fachowcy mają już zarezerwowane terminy, więc wykończenie pod klucz wydaje się jedną z bardziej rozsądnych opcji. Zajmijmy się jednak samą łazienką. Jakie są najtrudniejsze elementy wykończenia jej?

Wybór płytek łazienkowych

Na szczęście łazienka w stanie deweloperskim jest nieco łatwiejsza, jeśli chodzi o prace remontowe, niż wnętrza z rynku wtórnego, ponieważ nie trzeba wykonywać demontażu żadnych elementów. Jedną z pierwszych twoich decyzji będzie wybór płytek. Duże, małe, z kolorem czy białe? Bez względu na to, jaki styl wybierzesz, musisz wziąć pod uwagę wymiary swojej łazienki. W niewielkim pomieszczeniu ciemne lub bardzo kolorowe płytki będą bowiem optycznie zmniejszać przestrzeń, jasne zaś kompletnie zmienią charakter wnętrza, czyniąc je dużą, elegancką przestrzenią.

Manewruj wykończeniem i wielkością płytek. Maty sprawdzą się w dużych łazienkach, ponieważ na większym metrażu nie musisz tak mocno zwracać uwagi na iluzję światła. W mniejszych łazienkach sprawdzą się lśniące, większe płytki. Dzięki temu całe pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Możesz również wprowadzić element wzoru, aby kontynuować zabawę optyką. Poziome dadzą wrażenie szerszej łazienki, a pionowe nieco ją wydłużą.

Funkcjonalne meble do łazienki

Wybór tych elementów jest dość kłopotliwy, ponieważ na rynku pojawia się dużo ciekawych rozwiązań, które ułatwiają codzienne czynności użytkowników. Popularnym jest na przykład szafka pod umywalkę, w której najczęściej znajduje się miejsce na detergenty i środki czystości. Rozwiązanie wykorzystują zwłaszcza właściciele małych mieszkań ze względu na funkcjonalność.

Taka szafka z umywalką zatem jest bardzo praktycznym detalem, a wariacji na temat mebli tego typu znajdziemy na rynku sporo, choćby w postaci kolumny umywalkowej. Nadaje się zwłaszcza do mikroskopijnych pomieszczeń, bo zawiera przestrzeń użytkową z lustrem. Szafki pod umywalkę lub takie rozwiązania wielofunkcyjne docenią nie tylko posiadacze niewielkich łazienek, ale fani minimalizmu i porządku. Gdzie szukać dobrych jakościowo i sprawdzonych opcji mebli? Sprawdź na przykład szafki pod umywalki KOŁO.

Trudny wybór ceramiki

Chociaż każdy element może sprawić kłopot wybierającym, zwykle najczęściej jest to kupno umywalki. Dlaczego? Rynek oferuje dużo opcji instalacji umywalek. Nablatowe, podblatowe, blatowe – każda ma swoje zalety, może być wykonana z różnych materiałów, co sprawia, że kombinacji jest niezliczona ilość. Pamiętaj, aby ten element wybierać z rozwagą, bez względu na trendy i modę. Musi ona pasować do twojej, niepowtarzalnej łazienki.

Umywalka nablatowa wygląda designersko i nowocześnie, jednak nie będzie najlepiej pasować do małych wnętrz. Z kolei podblatowe umywalki doskonale sprawdzą się wszędzie, gdzie ceni się praktyczność rozwiązań i prostota w dbaniu o czystość. Klasyczna umywalka blatowa zwykle wygląda dobrze w każdej łazience, gdzie nie ma dużego nacisku na rozwiązania bardzo przykuwające uwagę. Czeka cię w najbliższym czasie dużo wyborów, dlatego każdy detal potrzebuje twojej przemyślanej decyzji.

Przeczytaj również: "Oto lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego?"