Prawdziwe zainteresowanie luksusowymi mieszkaniami zaczęło się z momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z początku głównymi zainteresowanymi byli przedstawiciele zagranicznych firm, które otwierały w Polsce swoje siedziby. Pozyskiwali w ten sposób mieszkania dla swoich menedżerów. Kolejną grupą zainteresowanych byli inwestorzy z Polski, którzy zauważyli potencjał inwestycyjny. W późniejszym czasie apartamenty wynajmowali zagranicznym pracownikom.

W takich miastach, jak Gdańsk, Kraków, Warszawa czy Wrocław można zauważyć coraz więcej inwestycji prestiżowych. Wiele z nich już w trakcie budowy sprzedaje się nawet w 90%. Kupujący są świadomi, że w ten właśnie sposób można nie tylko zaspokoić swoje potrzeby, ale także dobrze ulokować kapitał inwestycyjny. W Warszawie, w centrum miasta, wiele gruntów zostało sprzedanych pod takie inwestycje, jak Varso Tower. Cena gruntów w tych miejscach jest zbyt wysoka na przeciętne budownictwo, dlatego przede wszystkim występują tu inwestycje z segmentu luksusowego. Powstawanie nowoczesnych biurowców wpływa na kreowanie przez deweloperów ofert na mieszkania Warszawa nowe inwestycje, które w dużym stopniu są wykupywane pod wynajem.

Apartamentowce są budowane w prestiżowych lokalizacjach oraz modnych, turystycznych miastach. Wciąż największe zainteresowanie pochodzi od zagranicznych inwestorów ze względu na możliwości rozwoju w danych miastach i ulokowania siedzib swoich firm. Zainteresowanie to powoduje, że deweloperzy muszą się coraz bardziej starać, ale wiąże się to z cenami idącymi w górę. Najdroższe apartamentowce można znaleźć w takich aglomeracjach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

W najbliższych latach rynek nieruchomości luksusowych będzie się rozwijał. To także szansa na rozwój np. dla Łodzi lub Poznania, gdzie scena ta dopiero zaczyna ewoluować.

Przeczytaj także: TOP 10: Zobacz najwyższe budynki w Polsce