Szkło przeciwpożarowe wykorzystywane do różnych rozwiązań architektonicznych posiada wiele odmian charakteryzujących się różnymi właściwościami użytkowymi.

Należą do nich m.in.

  • zakres zastosowania (np. zewnątrz)
  • struktura (monolityczna, szkło izolacyjne z pustką powietrzną)
  • grubość tafli
  • izolacyjność cieplna
  • ciężar jednostkowy
  • przepuszczalność światła.

Zakres zastosowania szkła (wewnątrz lub zewnątrz) może zależeć od jego struktury, sposobu wykonania, współczynnika U oraz przepuszczalności światła.

Szkło przeciwpożarowe jako szkło wielowarstwowe jest szkłem bezpiecznym. Gdy pęka szkło, odłamki szyb warstw zewnętrznych trzymają się wewnętrznej warstwy żelu. Nie powstaną luźne odpryski o ostrych krawędziach. Więcej na jest temat znajdziesz TUTAJ

Czy wiesz, że….przeszklenia, będące elementami budowlanymi, stanowiąc jednocześnie element biernej ochrony przeciwpożarowej, wymagają urzędowych świadectw dopuszczenia (Aprobat Technicznych). Zawsze przedmiotem prób ogniowych i badań jest cała konstrukcja: rama, szyba, uszczelki, drzwi ogniochronne, łączniki i inne elementy pomocnicze.

Zastosowanie szkła przeciwpożarowego

Każdorazowo szkło ognioodporne w wersji przeciwsłonecznej, refleksyjnej i barwionej należy dobierać do warunków wbudowania z uwagi na ograniczenia związane ze wzrostem temperatury własnej szkła. Jest to efekt zjawiska absorpcji energii cieplnej w masie szkła, co w konsekwencji może – pod wpływem nadmiernej temperatury – powodować degradację żelu, który jest pośrednią warstwą szkła przeciwpożarowego. Takim ograniczeniem będzie np. 50 st. C.

Przykładowo zastosowanie szkła przeciwpożarowego jest możliwe w konstrukcjach, w których nie może być zastosowane konwencjonalne wielowarstwowe szkło ogniochronne. Szkła przeciwpożarowe mogą być dostępne w wersji do użytku zewnętrznego lub wewnętrznego, także jako kuloodporne i antywłamaniowe.

Szyby do zastosowań zewnętrznych mają dodatkowe kryterium wbudowania do przegród budowlanych. Jest  to prawidłowo i jednoznacznie ustalony kierunek szklenia. Strona szyby oznakowana jako zewnętrzna musi być zwrócona w kierunku źródła światła. Zwykle dodatkowe oznaczenie w postaci stempla lub naklejki pokazuje wewnętrzną stronę szyby.

Konstrukcje przeszkleń przeciwpożarowych

Przeszklenia wykonuje się w postaci konstrukcji, na które składają się prócz szyb, również inne elementy. Uszczelnienia połączeń np. między ramą a szybą, wykonuje się najczęściej za pomocą gotowego do użytku uszczelniacza silikonowego. Elastyczny, jednoskładnikowy, jest w wysokim stopniu neutralny pod względem zapachu. Dzięki reakcji z wilgocią z powietrza, ulega naturalnemu sieciowaniu pod względem chemicznym co powoduje jego wulkanizację w elastyczny uszczelniacz spoin.

Konstrukcje przeszkleń ogniochronnych i przeciwpożarowych mogą wykonywać tylko fachowcy przeszkoleni przez producenta systemu.