W związku z prognozami ruchu pasażerskiego, które wskazują, że w 2036 r. lotnisko obsłuży nawet 12 mln osób, planowane są m.in. rozbudowa terminalu pasażerskiego i płyty postojowej lotniska oraz zmiana lokalizacji terminalu cargo. Największą inwestycją jest jednak budowa nowego pasa startowego.

Decyzja o realizacji przedsięwzięcia zapadła w maju ub.r. Jak wyjaśniają władze Kraków Airport, budowa nowego pasa jest konieczna, ponieważ remont istniejącego nie wchodzi w grę. W przypadku modernizacji nie udałoby się dostosować użytkowanej drogi do przepisów obowiązujących w lotnictwie, nie byłoby też możliwe zastosowanie wielu rozwiązań, m.in. ułatwiających odprowadzanie wód opadowych. Dodatkowo, konieczne byłoby zamknięcie lotniska na blisko rok.

Jaka będzie nowa droga startowa?

Nowa droga ma mieć 2,8 km długości i 45 m szerokości z obustronnymi poboczami o szerokości 7,5 m każde. Po przeprowadzonych analizach środowiskowych przedstawiono dwa warianty budowy: północny, zakładający niewielką modyfikację położenia istniejącego pasa, oraz centralny – tu droga byłaby położona ukośnie w stosunku do aktualnie użytkowanej.

Inwestycja ma być zrealizowana maksymalnie do 2022 r., przy czym zakłada się, że pierwszy samolot wyląduje na nowym pasie już w 2021 r. Koszt budowy nowej drogi startowej oszacowano na około 250 mln zł w przypadku wyboru wariantu północnego lub około 360 mln zł, jeśli do realizacji wybrany zostanie wariant centralny.

Inwestycje w 2018 r.

Oprócz nowej drogi startowej zarząd lotniska planuje także: remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, budowę infrastruktury do odprowadzania wód opadowych i związanej z dostawą i odbiorem ścieków sanitarnych z portu lotniczego, opracowanie koncepcji rozbudowy terminalu pasażerskiego, rozpoczęcie prac projektowych dotyczących przeniesienia terminalu cargo oraz budowę fragmentu płaszczyzny postojowej samolotów. Zadania te mają być zrealizowane w tym roku.

Port lotniczy Kraków-Balice jest drugim – po warszawskim Lotnisku Chopina – największym pod względem liczby odprawianych pasażerów lotniskiem w Polsce. W ub.r. Kraków Airport obsłużył 5 835 189 osób – o 17% więcej niż rok wcześniej. Do dyspozycji pasażerów w 2017 r. było 101 połączeń regularnych i 20 przewoźników. Najpopularniejsze kierunki z Krakowa i do stolicy Małopolski to Londyn, Warszawa i Frankfurt.

Przeczytaj także: Najlepsze lotniska na świecie [2017]